Няма забрана за продажба на яйца от кокошки, които са отглеждани в клетки. Ограничението се отнася само за тези производители, чиито ферми не отговарят на европейските изисквания за хуманно отношение към птиците. Това заяви Стелиян Станчев от Браншовия съюз на производителите на яйца към Асоциация на земеделските производители в България /АЗПБ/. По този начин той опроверга твърдения в днешната преса и телевизионни репортажи за забрана на продажба на яйца.
Критериите на хуманно отношение отговарят три вида птицеферми. Това са свободно отглеждани птици, които имат достъп и до открити терени, вторият вид са кокошки носачки отглеждани подово, а третият са клетъчно отглеждани кокошки, чиято клетка е уголемена и на всяка птица задължително трябва да са осигурени 750 куб. см въздух. Потребителите могат да разпознаят тези яйца по печата върху продукта. Те са под номера съответно 1, 2, 3 плюс БГ номера.
Клетката, която отговоря на хуманно отношение, е не само по-голяма, но и осигурява комфорт на птиците. Вътре има гнезда за снасяне, кацалки, стелка за прахова баня, чесалки за крака и нотки и др., посочват от АЗПБ.
"Птицефермите на всички членове на АЗПБ отговарят на хуманно отглеждане на птиците", увери Станчев. Птицевъдите, които не отговорят на нормите, нямат право да продават яйцата си в ЕС, но няма забрана за трети страни.
Фермите, които са спечелили проекти за хуманно отношение, но все още не са изпълнили критериите, няма да могат да пласират яйцата си на пазара, а само за преработка. Въпреки това те запазват правото си на производство.
Конвенционалните клетки от 1 януари трябва да бъдат ликвидирани и са в процес на ликвидация, но не виждам основание яйцата по магазините да намалеят. Това обясни за Агенция "Фокус” Иван Ангелов, член на Браншови съюз на производителите на яйца към Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) и голям производител на яйца в Пещера.
Производителите трябва да покрият редица изисквания, за да им бъде позволена продажбата на яйца от кокошки, отглеждани в клетки. По Директива 1999 стопаните трябва да покрият всички изисквания за хуманно отношение към птиците – както за уголемени клетки, така и за подови, така и за свободни.