Зърненият баланс в страната е напълно осигурен до следващата реколта и хляб ще има. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след извънредното заседание на Консултативния съвет по зърното. Той беше категоричен, че няма фактори, които да налагат поскъпване на хляба с 15-20%, както и увеличение на цената на олиото до 4-5 лева.
България разполага с 1 600 000 тона пшеница. Към момента няма експорт, подчерта ресорният министър За да е сигурен зърненият баланс до следващата реколта, са нужни 900 000 тона пшеница. Още 200 000 тона могат да бъдат оставени като преходен остатък за следващата година и така според сметките остават близо 500 000 тона за износ. Внос на пшеница може да има само за подобряване на качеството на суровината.
Според председателя на Асоциацията на хлебопроизводителите Георги Попов до дни реално ще усетим поскъпването на хляба. Всеки производител обаче сам ще решава кога и с колко точно ще се увеличи цената на насъщния. Попов подчерта, че в момента хлябът у нас се продава под себестойността си заради сивата икономика в страната.
Хлебопроизводителите се оплакаха на министъра на земеделието и храните за натиск от страна на големите чуждестранни търговски вериги, които притискат българските производители кога и с колко да увеличат цената на хляба, предаде Dariknews.bg.
Министър Найденов на свой ред разказа, че преди няколко месеца месопроизводители са му обяснили как търговска верига е поръчала да бъде направен колбас за 1.8 лв. килограма – доставна цена. Само за сведение да ви кажа, че само 1 лв. струва опаковката на 1 кг колбас, което означава, че пълнежът трябва да е 80 стотинки”, заяви той.
По думите на министъра за натиска на цените на пазара вероятно не са виновни производителите, въпреки че хората се сещат именно за тях, когато са недоволни от цените. Затова Найденов се ангажира да инициира среща в широк формат по този проблем, информира Агенция "Фокус".