Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) запази политиката си на високи нива на добив, посредством която най-големият картел в света се опитва да съхрани пазарния си дял, предаде Reuters. За пазарът на суровината това означава, че свръхпредлагането, в резултат на което цените на бенчмарковите сортове брент и американски лек петрол спаднаха с повече от 43% спрямо същия период на миналата година, като вече се търгуват на стойности около 40 долара за барел.
На срещата на картела, която се проведе във Виена, страните от ОПЕК решиха дори да увеличат тавана на дневното производство до 31,5 милиона барела от досегашната горна граница от 30 милиона барела дневно, посочи Reuters, позовавайки се на два свои източника.
След обявяването на решението на картела, фючърсите на петрола сорт брент спаднаха с почти 2 долара от стойността си, като към средата на търговския ден един барел от сорта струваше малко над 43 долара.
Върху Саудитска Арабия, която е най-големият производител на петрол в ОПЕК, имаше изключително силен натиск от по-бедните членове на картела като Иран, Ирак и Венецуела за намаляване на добива. Преди срещата на организацията от Саудитска Арабия посочиха, че са готови да обсъдят подобен ход, ако Иран и Ирак склонят да сътрудничат и ако някои производители извън картела, като Русия, се присъединят.
Първоначално не е ясно дали новият член на организацията Индонезия, която произвежда 900 000 барела дневно, ще бъде включена в новия таван на производството. Според един от източниците на Reuters това няма да е така.