В новата схема за изплащане на болничните няма да има ден, който да не се заплаща на работника. За това се споразумяха правителството и социалните партньори по време на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България работодателите са предложили вариант за плащане на болничните листове, според който първите три дни от болничния се поемат на 60% от тях. Синдикатите не са съгласи с това предложение, стана ясно още днес, предададе Агенция "Фокус".
Управляващите настояват за вариант, при който в първите три дни работодателят поема по 70 процента от дневното възнаграждение на работника, а бизнесът застава зад варианта, при който заплаща трите дни по 50 процента от полагащото се възнаграждение. Това обясни председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Той добави, че вариантът с 60-те процента се явява компромис между това, което предлага държавата, и това, което предлага бизнесът.
Мярката е записана до края на 2011 г. Въпреки това ако правителството я приеме, останалите социални партньори ще искат тя да остане в сила най-късно до края на тази година.
Постигнат е консенсус за създаване на 2 публични регистъра:
В първия ще бъдат вписани всички болнични листове, издадени от съответния доктор джипи. Вторият ще бъде използван от предприятията, за да могат те бъдат наясно какъв е процентът болнични дни от общо останалите работни дни. Това се прави, за да се знае дали работодателят злоупотребява с притискането на работниците да излизат болнични, обясни още председателят на БСК.
Ние считаме, че не трябва да се наказват реално болните, а те са не по-малко от 80% от болничните листове. Това заяви лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Той добави, че предложението на синдикатите е да се засили контролът върху болничните листове и тези, които издават болнични листове.
Намекнах на г-н Дянков, че в далечна Америка, откъдето идва, има разработени системи, като системата за личния ден, която може спокойно да се използва и вместо да фалшифицираме и да излизаме с документ с невярно съдържание, когато човек му се налага да може да ползва такъв ден, за да си свърши работата, но не с измама. Този ден се заплаща. Има три персонални дни в Америка и на четири месеца можеш да използваш един ден, ако не си го използвал този ден си остава и примерно септември месец можеш да вземеш и трите дни наведнъж. Това е система, която не предполага фалшификации. Там никой не си помисля да издава фалшив болничен, коментира синдикалистът.
На днешното заседание въпросът за увеличаването на ДДС не е обсъждан.
Окончателното решение на тристранния съвет трябва да бъде взето в понеделник, на специално заседание с участието на премиера Бойко Борисов, информира Dariknews.bg.