Със свикване на общо събрание на акционерите Столичният общински съвет (СОС) да се опита да си върне контрола над Общинска банка чрез промени в устава и надзорния съвет. До това решение стигнаха вчера 12-мата участници в председателския съвет, което във вторник трябва да бъде гласувано на извънредна сесия.
Сесията е изцяло посветена на скандално изнесените обстоятелства около собствеността на финансовата институция и проблемите, произтичащи от установения факт, че през 2001-2002 г. едноличните общински дружества ВиК, "Софинвест" и "Пътища и съоръжения" са прехвърлили част от акциите си в банката на вече приватизираните бивши общински фирми "Софийски аптеки", "Софстрой", "СМФ - Монтаж на инсталации и уредби" и "БКС - Средец", в резултат на което общината загуби контролния пакет акции. Скандалът с практически започналата, но необявена приватизация на Общинска банка избухна миналата седмица, като връхната му точка засега е арестът на шефа на надзорния Любомир Павлов в четвъртък. В неделя той беше освободен с мярка подписка от градския съд и беше настанен в "Пирогов". Заради обявения протест на прокуратурата срещу решението на съда делото в Софийския апелативен съд ще се гледа в петък, на 28 януари.
Пред медиите в понеделник Павлов заяви, че е разбрал за прехвърлянето на акциите едва в края на 2004 г., когато това било вписано в книгата на акционерите. Той обеща да контраатакува на днешното заседание на СОС противниците си от "Гергьовден" и Демократическата партия. "Ще им говоря и за коалицията, "Софийски имоти", мога да ги попитам какво се случи с компанията "София сити къмпани", защо така изчезна някак си в празното пространство, защо Владимир Кисьов не продължи въпроса за ликвидацията на "Софийски имоти", защо не си върнаха имотите", каза Павлов, според когото атаката срещу него е политическа и е организирана от БСП и ДСБ.
Стъпките, с които СОС ще се опита да си възстанови контролния пакет, са няколко, каза председателят на общинския съвет Владимир Кисьов. Първата е да се свика общо събрание на банката, на което петимата представители на съвета (имащи обаче само един глас) ще искат промяна в устава, с който важните решения да се вземат с мнозинство от две трети плюс една акция, а не както е сега - три четвърти плюс една акция. Кисьов поясни, че под важни решения се разбира увеличаване или намаляване на капитала на банката, както и смяната на надзорния съвет. В надзора освен Любомир Павлов, който е близък приятел на кмета Софиянски, останалите членове са от СДС - Венцеслав Николов, бивш зам.-кмет по финансите, и Петър Джорински, няколко мандата общински съветник от синята партия. Вчера Кисьов се разграничи и от двамата Това, че са членове на СДС, не означава, че представляват партията в Общинска банка, каза той. Венцеслав Николов влезе в банката след местните избори през 2003 г. от квотата на кмета Софиянски. Джорински е от предишния мандат.
Дали намеренията на общината ще успеят зависи обаче от волята на акционерите с миноритарно участие в банката. От тях с най-голям дял по неофициална информация имат "Софийски аптеки" - 9.95%, и "Софстрой" - 9.82%. "Ние може само да поискаме промяна в устава, но не е сигурно, че останалите акционери ще се съгласят", призна председателят на групата на ДСБ Вили Лилков. Кисьов не пожела да коментира хипотезата, ако останалите акционери откажат промени в устава и надзора. Според него, тъй като общината е собственик на 67% от акциите, тя има право на поне двама свои представители в надзорния съвет на банката. Любомир Павлов не беше открит за коментар дали би напуснал доброволно поста си.
Владимир Кисьов каза още, че случаите с банката и "София сити къмпани" не трябва да се сравняват. Дружеството беше регистрирано между двата тура на местните избори между общинската "Софийски имоти" и фирми, близки до бившата групировка СИК. Тогава общината също се опита да си върне изгубените 54 дка в Южния парк в близост до НДК, но това не се случи.
Според установените вече нарушения, потвърдени вчера и от Кисьов, временните удостоверения за прехвърляне на акциите са без дати и всички продажби са по номинал. Договорите за продажба на акциите са от 2001 г. и 2002 г., като вписването в книгата на акционерите е станало в периода 17-31 декември 2004 г. Ръководствата на ВиК, "Пътища и съоръжения" и "Софинвест", продали по-голямата част от акциите си, е трябвало да уведомят СОС, а не са го направили. Освен това в устава на "Пътища и съоръжения" изрично е посочено, че продажбата на акции може да стане само с решение на общото събрание, каквото няма. Председателският съвет е решил да бъдат направени смени в управителните съвети на трите дружества на заседанието на СОС в четвъртък. Промяната трябва да бъде подготвена от стопанската комисия, ръководена от Пламен Илиев (лидер на отцепилата се ССД група "Демократи за София"). И трите фирми са в сферата на влияние на кмета Софиянски. Засега групата дава вид, че няма да ги отстъпи "без бой", наричайки решението преждевременно. "Няма основание да бъда сменен, защото съм работил само и единствено по нормативни документи", каза директорът на "Софинвест" Божидар Божков. Останалите не бяха открити за коментар. /dnevnik.bg