Общинска банка може да се окаже вече приватизирана, ако се съди по изявленията в понеделник на представители на на различни партийни групи в Столичния общински съвет.
Ако се окаже вярно, че общината вече не държи блокиращия пакет от 75% в банката, това означава, че банката е била незаконно приватизирана зад гърба на Столичния общински съвет (СОС) и общината вече не е мажоритарен собственик на трезора, т.е не може да я продаде, както беше решено преди няколко дни, коментира на нарочна пресконференция Пламен Илиев, лидер на новата група "Демократи за София", възникнала след отцепването на шестима съветници от групата на ССД на Софиянски. Това ще доведе до драматични процеси вътре в Съюза на свободните демократи, прогнозира съмишленикът му Орлин Иванов. Той посочи, че скритата приватизация е тежък проблем, който ще доведе и до сътресения в партията, защото "двама или трима души, изхождайки от личните си интереси, определят облика на партията".
Станимир Зашев от "Гергьовден" заяви, че в края на декември общинските дружества "Пътища и съоръжения" и ВиК са продали дела си в банката на други три компании, също акционери на финансовата институция. Според него такава продажба е незаконна и той не изключи, че може да бъде сезирана прокуратурата.
От Общинска банка пък информираха, че прехвърлянето на акциите е започнало още през 2002 г. като процесът е финализиран през 2003 г., а вписвнаето в книгата на акционерите е станало през миналата. Няма нищо скрито, всичко е отразено в баланса на дружеството, който се заверява от Столичният общински съвет, каза изпълнителният директор на "Пътища и съоръжения" Пламен Владимиров.
Според сайта на Общинска банка акционери в нея са Столична община със 67%, още 19 общини държат 2.9%, като е посочено кои са. Останалите 30.1% са на 16 общински фирми и търговски дружества. Техните имена, както и разпределението на акционерното участие не са уточнени в информацията.
Неяснотата по отношение на собствеността на мажоритарния пакет акции в Общинска банка ще направи приватизацията й по-трудна, коментира Георги Стоев от "Индъстри уоч". Ако се окаже, че общината не държи мажоритарния пакет, то тогава право на първи достъп до покупка на акции ще има миноритарния собственик, допълни той. Според Стоев продажбата на миноритарна блокираща квота може да се приеме за вече започнал приватизация. При такава ситуация няма да дойде стратегически инвеститор да купи общинския дял, смята Стоев. От Управление "Банков надзор" в БНБ засега не коментират официално случая.
Понеделник премина в срещи на отделните лобита в общинския съвет с председателя Владимир Кисьов. Последователно с него се видяха представителите на "Гергьовден", както и кметът Стефан Софиянски. Кисьов отказа информация с мотива, че днес ще стане ясно актуалното състояние на банката и общинското участие в нея. Представител от неговия кръг, който поиска да остане анонимен заяви:"Това е, прецакани сме".
Столичният общински съвет реши да се открие процедура за приватизацията на 80.5% от капитала Общинска банка. От тях според решението на съветниците 67% са на Софийската община, а останалите - на седем еднолични търговски дружетва.
По време на гласуването Станимир Зашев обяви, че това са данни към края на 2003 г. По думите му вносителите на предложенето за продажбата на Общинска банка не са поискали нова справка, защото общинските дружества били длъжни да уведомят СОС, ако с продали акиите си.
Миналия пнеделник с писмо председателя на надозрния съвет на банката Любомир Павлов е поканил председтелите на политичските групи, за да им представи актуална информация за финансовото сътояние на банката, както и предварителните резлтати за приключилата 2004 г. На поканата му обаче се отзовал единствено председателят на групата на ССД Радослав Кацаров.
Решението за продажбата на Общинска банка стана повод за разцепление на групата на ССД. В понеделник лидерът на новата група "Демократи за София" Пламен Илиев обяви, че е бил притискан от Любомир Павлов да си оттегли подписа от предложението за продажбата на банката. Павлов не е член на партията на Софиянски, той е съпруг на вътрешнополитическия секретар на свободните демократи Диляна Грозданова, но според Илиев редовно участвал в заседанията на общинската група на ССД. Това са неверни и несериозни твърдения, които не се нуждаят от коментар, отговори Павлов. /dnevnik.bg