Като "най-сензационното откритие за сезона" определи докторът по археология и председател на постоянната комисия по устройство на територията Борислав Бориславов откритите преди седмица уникални за света разкопки на античен театър под тези на амфитеатъра на Сердика. Откритието е направено от археолога Жарин Величков и се определя като "сензационно".
Миналата седмица археологът откри под арената на амфитеатъра по-ранен античен театър. Подобно откритие е прецедент, заяви Величков.
Театърът е построен в средата на II в., като се предполага, че това е станало по времето на император Марк Аврелий Каркала. Все още не е известно дали става дума за театър или за одеон (малък театър).
Жарин Величков за втори сезон разкрива руините на най-големия амфитеатър на Балканския полуостров, който се е намирал в главния град на провинция Вътрешна Дакия Сердика. Амфитеатърът е построен в края на III в. по времето на императорите Диоклециан и Константин Велики. Арената му е с размери 43 на 60.5 метра и е с 10 метра по-малка от тази на римския Колизеум.
Има още само 9 амфитеатъра в света с архитектура като на този в Сердика, чиято седалкова част обгражда само половината арена. Амфитеатърът престава да функционира в края на IV в., когато император Теодосий I издава едикт, забраняващ зрелищата, показвани на неговата арена.
Разкопките на амфитеатъра и театъра са разположени на ул. "Букурещ", където при строежа на хотел "Арена Сердика" е открита източната част на съоръженията, и от бул. "Княз Ал. Дондуков" до Младежкия театър.
Борис Бориславов определи откритието като "подарък от съдбата" и заяви, че е грижа на всички то да бъде запазено, а не "превърнато в поредната офис-сграда". За целта ще бъде потърсено финансиране от Министерството на културата и ще бъде поискано да бъде предоставен друг имот на държавното дружество НЕК, на чийто терен се намират значителна част от разкопките./Агенция "Фокус"