Онлайн банкирането в Централна и Източна Европа изостава

14.05.2015 | 19:00
по статията работи: Десислава Маданска
Бизнесът все повече ще търси финансиране, различно от банковото, докато домакинствата ще засилят интереса си към услуги, свързани с управлението на активи
Онлайн банкирането в Централна и Източна Европа изостава
Снимка: thinkstockphotos.com

Използването на онлайн банкирането в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) все още изостава в сравнение със Западна Европа. Това се казва в анализ на УниКредит за региона на ЦИЕ, представен по време на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие в Тбилиси, Грузия.

Според експерти клиентите на банките в региона са изключително технически грамотни. Доказателство за това бил силният ръст на използването на онлайн банкирането в предишните години. Развитието и използването на банкови услуги, базирани на новите технологии, са ключов фактор за успеха на банките в ЦИЕ.

В доклада се посочва, че банковият сектор в региона се е променил значително в резултат на глобалната финансова криза от 2008-2009 г. В момента банките в региона се връщат към стабилните нива на своите показатели за рентабилност от преди кризата. Очакванията са алтернативи на традиционните банкови услуги като кредити и депозити ще имат все по-голямо значение в бъдеще. Сред тях се очаква значимо повишаване на интереса към услуги, свързани с управлението на активи.

Показателите на банките са на все по-устойчиви нива

Докато възвръщаемостта на активите в годините на бум в кредитирането преди кризата (от 2006 до 2008 г.) беше средно 2%, то между 2010 и 2014 г. то достига едва 1.4%. През тази и следващата година заради ситуацията в Русия очакванията са възвръщаемостта на активите на банките в региона да бъде около 0.8%. Според икономисти възвръщаемостта на активите за кредитните институции в Централна и Югоизточна Европа (без Русия, Турция и Украйна) са съответно 1.6% преди кризата, 0.8% - по време на кризата и очакванията са за 1% през 2015 и 2016 г.

Около две трети от всички приходи в сектора, развиващ се в региона, се дължат на традиционния банков бизнес, т.е. кредитирането. На фона на продължаващия натиск върху маржовете банките ще се ориентират към предлагане на услуги като алтернативен начин за генериране на приход за финансовите институции.

Най-важният банков продукт и за в бъдеще ще остане финансирането на домакинствата и бизнеса. Очакванията са за умерен ръст на кредитирането в съответствие с възстановяването на икономиката в региона.

В ЦИЕ прогнозите са ръст от 3.9% през тази година и 4.6% през 2016 г. В Централна и Източна Европа ръстът на кредитирането ще бъде съответно 5.1% през 2015 г. и 7.8% през следващат Темпът на ръст на кредитирането обаче ще бъде различен в отделните държави. Делът на необслужваните кредити ще остане относително висок и през тази година. Постепенно делът на необслужваните кредити ще намалява с възстановяване на икономиката.

Очакване за ръст на търсенето на разнообразни продукти

Според икономисти все по-голямо значение в бъдеще ще имат алтернативите на традиционните банкови услуги. Анализът показва, че бизнесът все повече ще търси финансиране, различно от банковото, докато домакинствата ще засилят интереса си към услуги, свързани с управлението на активи.

В действителност междуфирмените кредити имат много по-голям дял в общото финансиране на бизнеса в Централна и Югоизточна Европа в сравнение с развитите индустриални държави в Западна Европа. В същото време активите на домакинствата в ЦИЕ са доста под средните нива в Германия, Италия и Австрия. Очакванията са ръстът на активите на домакинствата в региона да отворят нови възможности за инвестиции в по-сложни финансови инструменти.   

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...