От София до Ниш по магистрала след 3 години*

04.11.2013 | 12:40
по статията работи: Ралица Стоянова
Връчиха 13 договора по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия
От София до Ниш по магистрала след 3 години*

Планира се магистралата София-Ниш да е готова до края на  2016 година.

Това коментираха министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева и сръбският ѝ колега Игор Мирович, съобщават от регионалното министерство.

Нашето правителство ще положи максимални усилия пътят да е готов в края на 2016 година, увери Терзиева. По думите ѝ през следващата седмица представители на Министерството на транспорта и регионалното министерство ще имат среща в ЕК за включването на проекта в програмата Connecting Europe Facility.

Мирович заяви, че по строителството на Коридор №10 от сръбска страна е имало известни проблеми от технически характер и с изпълнителите на проектите. Сега вече всички участъци са договорени и няма никакви проблеми.

По отношение на ГКПП Салаш - Ново корито,Терзиева информира, че се планира създаването на междуведомствена работна  група между двете държави, която да следи за изпълнението на необходимата инфраструктура.

Регионалните  министри на двете държави коментираха  развитието на трансграничния регион и възможностите за реализация на проекти от взаимен интерес, които да повишат качеството на живот, достъпността и конкурентоспособността в него.

За  тази цел може да бъде използват средства от Европейския съюз –  финансиране може да бъде осигурено от бъдещата програма „Дунав“, от Оперативна програма „Региони в растеж“ и програмите за транс-гранично сътрудничество. Терзиева изрази готовност да бъде оказана експертна помощ на сръбската  страна в процеса на нейната евроинтеграция.

След  срещата министър Терзиева и министър Мирович връчиха 13 договора за безвъзмездна финансова помощ по Програма за трансгранично сътрудничество по Инструмента за предприсъединителна помощ България-Сърбия на обща стойност над 2.2 млн. евро в рамките на втората покана за набиране на проектни предложения.

Основните дейности по договорите са свързани с предоставяне на подкрепа за реализиране на трансгранични съвместни инициативи като: инвестиции в създаване на нови центрове за електронно обучение в Университета в Ниш и в  НСА - София, създаване на Посетителски център за археология и постоянна археологическа изложба в гр. Димово, разработване на проектна документация за създаването на „Палео парк“ в гр. Вършец, създаване на база данни и развитие на ГИС в предотвратяването и гасенето на горски пожари, разработване на нови туристически продукти и др. Те се финансират от спестени средства от вече приключили проекти по програмата.

До  момента по нея са финансирани 118 договора на обща стойност 32 млн. евро.

Министерството на регионалното развитие на България е Управляващ орган на програмата, а Службата за европейска интеграция на Република Сърбия е Национален партниращ орган.

Преди няколко дни стана ясно, че Брюксел ще финансира с около 40 млн. евро изграждането на отсечката от с. Храбърско до ГКПП Калотина, известна като магистрала "Калотина".

* Информацията е допълнена в 16.35 часа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...