Отбелязваме 143-годишнината от гибелта на поета-революционер Христо Ботев. Точно в 12 часа, в продължение на 2 минути, сирените, в цялата страна с прекъснат вой ще оповестят отдаването на всенародна почит към паметта на Ботев и на загиналите за свободата на България.
При подаване на сигнала всички пешеходци и пътни превозни средства, с изключение на влаковете, трябва да спрат движението си и останат на място.
Денят ще бъде отбелязан с ритуали по полагане на венци и цветя, както и други инициативи в цялата страна. На връх Околчица във Врачанския Балкан ще се проведе всенародно поклонение пред паметника на Христо Ботев.
Всенародното поклонение ще започне с молебен за България, отслужен от врачанския митрополит Григорий. Както всяка година в Деня на Ботев, днес се очаква на Околчица да се съберат много хора от цялата страна. Предимно пеша и с велосипеди, към историческия връх ще поемат и врачани.
„Винаги съм ходил на Околчица с едно чувство на гордост и на преклонение пред подвига не само на Ботев, но и на всички тези млади момчета, които са тръгнали към този връх. Дано в 12 часа, когато засвирят сирените, всички да спрем и да помислим за малко“, каза един от тях.
След сирените венци и цветя на признателност ще бъдат поднесени на паметника на Околчица. В подножието му, където има параклис, митрополитът ще отслужи кратко заупокойно моление за загиналите за българската свобода.
В родния град на Христо Ботев – Калофер, годишнината ще бъде отбелязана с митинг-поклонение. По традиция с военна церемония от Националния музей „Христо Ботев” ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета. Пред паметника на поета - революционер ще бъдат поднесени венци и цветя.
В Ловеч в Деня на Ботев и загиналите за свободата на България ще бъде организирано шествие и поднесени венци и цветя пред паметниците на героите.
От 11,00 ч. ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на загиналите ловчалии в двора на храм „Света Троица“ и Паметната плоча на загиналите Ботеви четници пред скулптурната композиция, посветена на Априлското въстани.
В 11,15 ч. тръгва шествие до Кървавия камък в кв. „Дръстене“.
Точно в 12,00 ч. след традиционните сирени, с които се почитат паметта и делото на борците за свободата на България и там ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на признателност, поясни кметът Корнелия Маринова.
„Кървавия камък е едно чувствително място от българската история и в този ден можем да се преклоним пред загиналите за свободата на Ловеч наши съграждани“, каза тя.
След 41 години във Велико Търново отново има паметник на поета и революционера Христо Ботев. Той ще бъде официално открит днес в 12 часа. Бюстът е дарение от Националния военен университет и е поставен върху двуметров мраморен постамент в центъра на града.
Търново е първият град, в който 2 юни е честван като Ден на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България. Пред обществеността отново е показан бюстът на Ботев, който е бил поставен на входа на арката на генералите в началото на 50-те години на миналия век, когато в старата столица е била разположена школата за запасни офицери „Хр. Ботев“. След 1978 г., когато военното училище е преместено в настоящия си корпус, паметникът е демонтиран и съхраняван от военните. След откриването на монумента, венци и цветя на признателност ще бъдат поднесени на гробовете на Венета и Иванка Ботеви - съпругата и дъщерята на революционера.
Годишнината от гибелта на Ботев ще бъде отбелязана и в Смолян.
Честванията ще започнат в 10 ч. с поклонение пред паметника-костница на връх Средногорец. След това ще продължат на пл. „Свобода“ в стария център на областния град, където ще има почетен караул за тържествено отбелязване на Деня на Ботев. Пред паметника на велия българин ще бъдат поднесени венци и цветя. Община Смолян прикани обществеността да се преклони пред подвига на всички четници – знайни и незнайни герои, отдали живота си за свободата и независимостта на България.
Тържествената церемония в София пред бюст-паметника на Ботев в Борисовата градина започва в 11,30 ч.