Откриха 3 скални тракийски светилища край Мадан

11.01.2008 | 11:24
по статията работи: Апостол Апостолов
Това са скални крипти, които наподобяват човешки фигури
Откриха 3 скални тракийски светилища край Мадан

Три уникални скални тракийски светилища са открити при археологически разкопки в района на град Мадан, съобщи за радио "Фокус" –Смолян ръководителят на екипа, археологът Никола Дамянов. Светилищата се намират в махалите "Шаренка" и „Върба” и са наречени „Бабата”, „Гъбата” и ”Римпапас”. Това са скални крипти, които наподобяват човешки фигури и гъба, откъдето идват имената им.

„Римпапа” е най-голямо от всички и представлява голяма скала. На върха и на трите светилища специалистите са открили десетки скални ями, свързани по между си с улей и каналчета. Според Дамянов те датират от преди 2500 г. пр. Хр. Открита е и много разтрошена скална керамика.

Светилищата са в близост до три пещери, които също са уникални за археолозите. Те са установили, че в трите пещери е извършван рудодобив.

Най-интересна е пещерата „Шаренка”, кръстена на махалата в съседство. По размери тя е около 300-400кв.м., като има и все още непроучени разклонения, обясни Дамянов. Установено, е че пещерата е използванa като дом от траките през късно-желязната и през римската епоха - от 6 век пр. Хр. до 6 в. след Хр. Уникалното за пещерата, е че освен като дом, обитаващите я, са извършвали и рудодобив. Според Дамянов, това е първият доказан случай, в който освен като местообитание, пещера се използва и за рудник. Освен като дом и рудник, в пещерата се е извършвало и самото претопяване на рудата, предимно оловно-цинкова. Разкрита е и една пукнатина, която е служила за естествена вентилация, което е позволявало претопяването.

„За съжаление древните леярни са унищожени от иманяри. През тази година предстои проучване и на останалите две пещери „Триъгълната пещера” и „Малката дупка” по проект „ФАР -ТГС” .

Пещерата „Шаренка” ще бъде превърната в туристическа атракция, експонирана с музейни сбирка и художествено осветление, а до светилищата ще бъдат изградени туристически маршрути.


В региона с богато културно-историческо наследство може да се похвали и община Баните. Част от археологическото наследство в общината са и регистрираните християнски църкви в местността Костадин (с. Баните), местността Черквата (с. Гълъбово), местността Черквата (с. Давидково), местността Хорището (с. Босилково), местността Св. Неделя (с. Загражден), местността Клисе чаир (с. Рибен дол), местността Равна поляна (с. Стърница), местността Руснакица (с. Стърница) и други, каза за Нина Башева, главен специалист в Общинска администрация - “Икономическо развитие и стопански дейности”.

В общината са регистрирани много антични селища, разположени пропорционално на цялата територия на общината. Точно датирани засега са селищата в местността Селището (с. Гълъбово), местността Лъга (с. Треве), местността Елата, Копаното имане и Даскалото (с. Давидково), местността Файдушка чука, Ташлъ борун (Равнишките) и Гаджев гроб (с. Стърница), както и местностите Светълна, Братаница и Петков гроб (с. Загражден), допълни Нина Башева.

На територията на общината съществуват пътеки още от римско време, които се възстановяват и маркират. В общината е завършен проектът по програма ФАР –ТГС България – Гърция за насърчаване на културните, туристическите и човешките ресурси в трансграничния регион: ”Баните – Доксато: Зеленият коридор на родопската екосистема”. Проектът включва крайречен парков ландшафт от село Баните с дължина около 2 км. Изградени и възстановени са екопътека Вишнево-Гълъбово-Дяволски мост.

Изградена е и първата велопътека в община Баните – между двете планински села Кръстатица и Стърница. Приблизителната дължина на велопътеката е 12 км. Тази пътека ще бъде една от най–отдалечените от всички разположени в планинската и горска зона. Тя е маркирана и има места за почивка, каза Башева.

Другата възстановена екопътека е Вишнево – Гълъбово – Дяволски мост, която започва от центъра на с. Вишнево, пресича гората, с. Гълъбово и отново през гората до Дяволския мост. Общата дължина на пътеката е 12 км и се преминава за около 3.5 - 4 часа. Пътеката е маркирана с информационни насочващи табелки, изградени са места за почивка, почистен е брегът на река Арда от отпадъци и са поставени дървени парапети на опасните места.

В момента тече изпълнението на проект по програма ФАР – “По стъпките на тракийските богове”. Екип от учени от Софийския университет възобнови разкопките в изпълнение на проект за проучване и опазване на археологическото наследство, важна част за развитието на общината като туристически център.

Туристите, посетили региона през 2007 г. са около 6 000 туристи. На територията на общината има 284 легла в категоризирани места за настаняване, добави специалистът от общинската администрация.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...