Отмениха частично мораториума върху шистовия газ

14.06.2012 | 17:14
по статията работи: Елица Елефтерова
Общо 92-ма депутати бяха "за", 12 - "против" и шестима "въздържали се"
Отмениха частично мораториума върху шистовия газ
Снимка: Sxc.hu

Парламентът отмени частично забраната върху прилагането на технологията "хидравлично разбиване" (фракинг) при проучване и добив на газ и нефт. Промените бяха приети с гласовете на ГЕРБ, ДПС, Синята коалиция и двама независими депутати.

Общо 92-ма бяха "за", 12 - "против" и шестима "въздържали се". От "Атака" бяха "против", а от Коалиция за България имаше и "против", и "въздържали се". Припомняме, пълната забрана бе наложена с решение на Народното събрание на 18 януари.

След тричасови дебати депутатите удължиха с още три месеца работата на временната парламентарна комисия за проучване на подземните богатства на страната.

Червените депутати настояха да се забранят изрично проучването и добивът на шистов газ на територията на България. "Всички дейности по спорната технология да спрат незабавно след влизането в сила на решението, а нарушителите да бъдат наказванис глоба 100 млн. лв.", предложи Петър Курумбашев, цитиран от bTV.

"Искам да ви поздравя с настъпилите празненства в „Седмицата на лобиста” – вчера приехме Закона за горите, а днес ГЕРБ и Синята коалиция искат да отменят мораториума на шистовия газ - каза Курумбашев, цитиран от Агенция “Фокус”.

Комисията е направена, за да може тихомълком мораториумът на шистовия газ да бъде отменен”, възропта Курумбашев. „Добавете си към точката за Закона за горите и проучването и добива на шистов газ. Вие също сте на път да направите Голям шлем тази седмица”, обърна се той към колегите си от ГЕРБ.

От ГЕРБ бяха категорични, че решението цели да се разреши единствено добивът на конвенционален газ, който е затруднен от наложената пълна забрана. Това потвърди и енергийният министър Делян Добрев.

Според когото промяната на пълната забрана за проучване на газови находища има за цел да насърчи добива на местен газ, който е с 40% по-евтин. Той може да се окаже пътят към достъпна цена на газа и енергийна независимост на България, допълни Добрев.

В дебата се включи и Румен Овчаров от Коалиция за България. „Няма да ви припомням основните опасности. Тези опасности бяха базирани на данни, които ни бяха пратени от американското посолство в София. И сега, когато от вас се търсят нови предложения, направихте ли си труда поне да прочетете това, което ви е пратил американският посланик”, попита Овчаров.

Добрев от своя страна припомни за находището в "Девенци" и посочи, че то може да бъде дадено на концесия съвсем скоро, така че добивът на местен конвенционален газ да започне до края на годината. „Между 3 и 6 млрд куб.м. имаме доказано наличие на такъв газ. Те ще гарантират между 1 и 2 години цялата консумация на газ в България”, каза още министърът.

По думите му в днешното решение са приети всички съображения и претенции на екоорганизациите, както и предложенията на опозиция. Припомняме, до налагането на мораториума върху проучването и добива на шистов газ се стигна след множество протести срещу опасната технология в цялата страна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...