Значително поскъпване на цените на топлата вода, която се използва от потребителите, и природния газ се очакват от началото на месец юли. Това стана ясно днес по време на изслушването на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев в парламентарната комисия по енергетика. По-леко за потребителите се очаква да е положението по отношение на тока.
Цената на природния газ ще се повиши най-малко с 20% от 1 юли.
Поисканото от "Булгаргаз" увеличение от 23% е на базата на утвърдената от регулатора цена, но тъй като Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) намали допълнително цената на газа с 5 на сто, реално поисканото от компанията увеличение е 28%.
По отношение на природния газ искам да кажа, че аз неслучайно споменах увеличението от 28 процента, защото все пак обявеното от „Булгаргаз" увеличение от 23 процента не е спрямо действащата сега цена, а спрямо определената от ДКЕВР цена, която беше намалена с още пет процента. Така че тези 28% ние определено считаме, че има резерви, но те са малко.
Най-неизвестният елемент е наистина отчитане на курса на долара спрямо еврото, който за съжаление, е много динамичен и който ние приехме като основателна причина за забавянето на обявяването на цените от "Булгаргаз". Оказа се, че има основание, тъй като те наистина отпреди две седмици са променени и съществено. Затова аз казах, че на този етап не е реалистично да се мисли, че може да се избегне увеличение, което ще бъде при всички положения по-голямо от 20% за природния газ, каза председателят на регулатора, цитиран от Dariknews.bg.
Парното ще поскъпне с поне 15% от началото на месец юли. Ако ако от ДКЕВР успеят да свалят още цената на природния газ, увеличението ще бъде още по-малко, предаде БГНЕС.
От Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не очакват масов отказ от парно при повишаване цената на природния газ и от там на топлата вода, която се използва за отопление.
Предварителните очаквания са, че дори при най-песимистичните прогнози за цената на природния газ, няма да се стигне до положението през януари на 2009 г., макар че дори и тогава гражданите не се отказаха от парното, категоричен беше Семерджиев.
Токът ще поскъпне най-много с 2% от началото на месец юли. Първоначално регулаторът прогнозира скок с 5 на сто за цената на електроенергията.
Има сериозна разлика между прогнозните и реалните приходи на електроразпределителните дружества. Тя е между 3 и 4%, които според Семерджиев може да се използват за потребителите. По този начин скокът на цената на тока ще бъде смекчен.
Електроразпределителните дружества са намалили загубите по мрежата и така са увеличи приходите си. Именно това комисията ще използва, за да свали цената на тока. Според председателя на енергийния регулатор това няма да причини проблеми в дейността на компаниите, предаде Агенция "Фокус".