Лекари пенсионери да работят като джипита на село и в малките градчета, за които кандидати няма. Тази възможност за покриване на нуждите се обмисля в момента в Министерството на здравеопазването, съобщи за в. „Монитор” здравният министър д-р Стефан Константинов. С тях дефицитът за общопрактикуващи лекари там може да бъде преодолян, кандидати вече има, добави министър Константинов.
Към момента е проблем те веднага да сключат договор с Националната здравноосигурителна каса и да поемат празните кабинети, тъй като нямат специалност „Обща медицина”, независимо, че сред тях има такива с „Вътрешни болести”, „Кардиология” и „Педиатрия”.
"Оказва се, че през 2007 година, по времето на кабинета „Станишев”, в който здравен министър беше проф. Радослав Гайдарски, сме въвели едностранно строги критерии, според които лекарските практики ще се заемат само от лекари със специалност „Обща медицина”. В момента сме направили запитване до Европейската комисия дали можем да коригираме това задължение, като задължението за специалност „Обща медицина” отпадне за пенсионерите от преди 2007 година, когато изискването е въведено и им се даде възможност да работят и като джипита в местата, където те не достигат", обясни министър Константинов. Въпрос на време е отговорът, след което ще им дадем възможност да работят там, подчерта той.
Над 400 са незаетите лекарски практики в малките селища в цялата страна, показват данни на НЗОК. В тях живеят близо 150 000 души, повечето от които са възрастни хора и социално слаби. Някои от тях са се записали в листата на общопрактикуващ лекар, но кабинетът му е на километри от тях. Недостиг на джипита няма само в София, Софийска област и в Габровско.
Най-тежко е положението в Родопите и в Силистренско.Хората в повече от 20 населени места в Смолянска област нямат на разположение лекар, там живеят предимно старци, съобщиха от Регионалната здравноосигурителна каса. Практиките, за които няма сключени договори с изпълнител на първична помощ, са осем. Две от тях са в Девин и Златоград, а останалите в населени места в общините Смолян, Неделино, Рудозем и Девин. Здравноосигурените лица от тези населени места са избрали общопрактикуващи лекари от близките градове. Много често докато получат лекарска помощ се налага да чакат с часове заради отдалечеността на селата.
Допълнителни средства ще бъдат давани на общопрактикуващите лекари в малките населени места, ако са по-продължително време на разположение на пациентите си. Такава промяна в наредба 40 се подготвя в момента в Министерството на здравеопазването, съобщи още здравният министър. Всеки лекар ще получава по 11 стотинки допълнително за всеки записан в листата си пациент не само когато го лекува, но и без да се е налагало той да е стъпвал в кабинета му.