Очаква се през 2015 заетостта в страната да бъде по-ниска. Това коментира икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. По неговите думи резултатът от увеличаването на минималната работна заплата ще бъде двупосочен.
„Ще има покачване на разполагаемия доход, съответно и по-голяма покупателна способност, за тези, които са близо до минимума и останат на своята работа, особено ако техните работни места са защитени. Знаем, че има сектори с колективно договаряне, където работникът има по-голяма защита”, обяснява Ганев, цитиран от агенция „Фокус“.
Икономистът посочва, че заложеното увеличение на минималното трудово възнаграждение до 380 лв. до края на годината може да доведе до загуба на работни места или до наемането на по-малко персонал.
„Покупателната способност ще падне за тези, които ще бъдат освободени от работа или няма да успеят да си намерят работа“, разяснява експертът. По думите на Петър Ганев в момента е важно страната ни да изпрати положителни сигнали за стабилност на международните инвеститори. Той е на мнение, че народните представители нямат да направят промените, необходими за връщането на кредитния рейтинг на България.
В средата на декември международната агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor's понижи дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута от 'BBB-/A-3' на 'BB+/B' със стабилна перспектива.
Рейтинговата агенция посочи като основни причини предоставянето на ликвидни средства на друга българска банка и промяната ситуацията с КТБ, както и влошаването на фискалната позиция през годината.