Повече от 12 000 е дефицитът на местата в детските ясли и градини в София, каза на пресконференция Николай Белалов, председател на Дискусионен клуб за социална и местна политика (ДКСМП), цитиран от Агенция "Фокус".
Според Белалов от Столична община или продължават да не са наясно с размера на кризата и с трайната тенденция за увеличаване на раждаемостта, или не са наясно с проблема и съвсем целенасочено крият реалното състояние и заблуждават родителите на децата, общинските структури и столичната общественост.
От ДКСМП обясниха, че се съмняват в истинността на изказванията на зам.-кмета по образованието в Столична община Йорданка Фандъкова, че през тази година под 3000 деца няма да имат места в детските
градини, особено след като през 2008 г. тя е заявила, че има под 5000 недостигащи места при реален недостиг от 10 000.
От миналата година досега нарастването на недостига на места е между 25 и 50%, което означава, че положението рязко се влошава и не се подобрява, за разлика от други градове с подобни проблеми като
Варна и Пловдив, където процентът на недостиг намалява, обясни Белалов.
Затова в София трябва бързо да се строят детски градини. През февруари 2008 г. столичният кмет Борисов е казал, че трябва да изгради 60 детски градини, за да реши проблема в липсата на места в
София, каза Белалов. По думите му в бюджета на общината има достатъчно средства за строителството на нови детски градини.
От предвидените за строеж 7 нови градини за 2008 и 2009 г. обаче след проверка на ДКСМП е станало ясно, че детските градини в Оборище (ул. Победа), две в Красно село и една в Слатина (квартал 75)
не само, че не са построени, но не е и започнало строителството им. Спряно и недовършено пък е строителството на тези в с. Казичене, район Панчарево, а откритите в район Кремиковци и в район
Панчарево са в единствените райони, където няма дефицит на места. "Затова е нормално до 1 ноември Борисов да предприеме спешни мерки за изграждането на 60-те детски градини", каза още Белалов.
От ДКСМП смятат, че общината трябва да изплаща компенсация на всяко регистрирано в системата дете и неполучило място в детска градина. От организацията искат и мораториум върху удължаване на ползването на сгради, помещения и дворове на съществуващи детски градини и на имоти, предназначени за тази цел. От организацията искат и администрацията на Столична община да проведе активни преговори за предсрочно освобождаване на заети помещения и дворове на общинските детски ясли и градини.
"Екипът на Борисов (тези, които няма да участват в изборите) трябва да си свършат работата и да не излизат в отпуска през лятото. Така за шест месеца може да се направи нормална процедура за проектиране и реализация на строителството на обещаните детски градини до 1 ноември. "Не може общината да е майка за едни, а мащеха за други", каза секретарят на дискусионния клуб Борис Цветков. Той упрекна общината и че не работи дори и за строителството на частни детски градини.