Подготвят нов модел на заплащане на служителите в администрацията

18.02.2010 | 12:38
по статията работи:
Въвеждането на модела ще стартира от 1 януари 2011 г.
Подготвят нов модел на заплащане на служителите в администрацията

Правителството подготвя нов модел на заплащане за служителите в държавната администрация, който да стимулира добрите резултати. Целта е да се привличат и задържат висококвалифицирани и образовани кадри, които ще получават по-високи възнаграждения за своя труд.

Тази част от административната реформа се осъществява под ръководството на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Новият модел на заплащане е пряко обвързан с процеса на оптимизиране на администрацията, който ще се извърши през настоящата година, съобщават от финансовото министерство.

Въвеждането на модела ще стартира от 1 януари 2011 година. С предложената промяна се очаква да се постигне по-добра мотивация на служителите да изпълняват своите задължения. Постига се обвързване на резултатите с изпълнението, тоест който работи по-добре ще получава повече.

Новият модел се състои от постоянна и променлива част (бонуси) в съотношение 75%/25%. Въвежда се ред и прозрачност в системите за бонуси на служителите.
Определянето на постоянната заплата ще се извършва на база оценка на длъжностите, при която ще се отчитат функциите и отговорностите, необходимите специални знания и умения, включително тези, съответстващи на образователната степен и специалност.
Допълнителните възнаграждения ще се дават само за постигнати резултати. Бонусите ще се планират в бюджетите на институциите като се слага край на порочната практика допълнително възнаграждение да се дава за събирани приходи от глоби, такси и др. Разпределянето на премии от събрани такси за услуги е неправилен стимул, тъй като от това се облагодетелстват определени служители за сметка на бизнеса.

Причините за въвеждането на нов модел са значителните различия в политиката на отделните администрации по отношение на основните месечни заплати и допълнителните възнаграждения на служителите. В момента липсва единен подход за определяне на допълнителното материално стимулиране, което се разпределя по непрозрачен и субективен начин. Бонусите не са обвързани с постигнатите резултати и индивидуалния принос на служителите.

Предвижда се въвеждане на текущи бонуси, които ще бъдат обвързани с оценка на изпълнението на администрациите като цяло, на структурните звена и на отделните служители. Освен текущи бонуси с модела се предвиждат въвеждането на целеви бонуси, чиито размер ще бъде обвързан с приноса на служителите по изпълнението на конкретни задачи и проекти. Общият ред и условията за получаване на бонусите ще се регламентират с общ нормативен акт, което ще доведе до прозрачност в системата на допълнителното материално стимулиране.

Обсъжда се възможността за увеличаване на средствата за постоянната част на заплатите с поне 10% за всяка администрация. Предвижда се и увеличаване на максималните и минимални размери на заплатите по длъжностни нива.

Моделът е част от изпълнението на мерките от програмата на правителството, насочени към предоставяне на разходно-ориентирани услуги за гражданите и бизнеса.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...