Автор: Апостол Апостолов; apostol@econ.bg
През последните месеци проблемите на Столична община се превърнаха в арена на политическа битка, на която се вижда, че липсват експертни решения за решаването им. Това сочи доклад на Фондация "Аксес - София", насочен към общинските икономически практики. Докладът беше представен днес от Валерий Русанов, Румен Яновски и Светослав Георгиев - членове на експертната група, разработила доклада. Според тях политизирането на икономическите проблеми на Столична община съществено забавя решението на проблемите.
Наблюдението обхваща периода от 1 юни до 1 септември 2008 г. и разглежда някои проблеми в общинските дружества, договорите за чистотата в столицата, управлението на общинската собственост, публично-частните партньорства, управленските практики в столичната икономика и процесите на взимане на решения. В доклада се акцентира и върху вредите, нанасяни на общинската икономика от използването й като арена на партийно-политическо съперничество.
Румен Яновски подчерта, че последните месеци се наблюдава видимо противопоставяне между общината и държавата. На столичната арена под светлините на прожекторите по-често попадат политическите фигури и концептуалните различия на кмета Бойко Борисов, министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров и премиерът Сергей Станишев, отколкото препоръките на експертите за решаване на проблемите, смятат още от асоциацията.
Решаването на проблемите на столичната икономика трябва да бъде търсено с въвеждането на иновационни качествени решения, изтъкна още Яновски. Като позитивни решения той посочи въвеждането на електронното таксуване в градския транспорт, както и забраната за строителството в ж.к. Младост.
От фондацията препоръчаха на Столичния общински съвет да помисли за създаването на специално звено за икономически контрол – с широки правомощия и с отговорности за борбата с източването на общински пари.
В доклада се припомня още, че и в момента Столична община страда от редица проблеми, констатирани в различни тематични анализи на фондацията още преди 4 години. Като пример може да се посочи дружеството Софийски имоти.
Трябва да се помисли и за редица проблеми, свързани с общинското концесиониране. По закон в СОС трябва да има назначена комисия, която да представи анализ за концесионните сделки. От фондацията
изтъкнаха, че според тях в момента такъв орган в СОС не съществува.
Днес беше коментиран и случаят с решението да се налагат глоби в размер до 50 000 лева на улични търговци, ако подпалят контейнер. Кой инспектор ще тръгне след 17.00 часа да глобява, когато не е нормативно регламентирано това действие?, попитаха от "Аксес - София".
В заключение от фондацията заявиха, че като цяло общественото мнение е подведено, че сегашното управление, начело с Бойко Борисов, ще въведе радикални мерки и проблемите бързо ще бъдат решени. Като
пример за подведено социално очакване беше посочено изказване на столичния кмет, че няма да се повиши цената на билетчето за градския транспорт, докато не се подобри качеството на услугата. Econ.bg
ви припомня, че изказването на кмета беше направено през юли, по време на официалното пускане на 35 нови
автобуса.