42% от българите излизат в пенсия предсрочно, като тази цифра средно за Европа е 27%, каза икономистът Владимир Каролев в ефира на Нова телевизия. Наред с това, докато през 1990 година един пенсионер е получавал пенсия средно 16 години, то днес годините са се увеличили на 21.
Този показател говори за по-голямата продължителност на живота и в това Каролев намира изход от ситуацията с ниските пенсии у нас – стажът при професиити, при които по правило се пенсионираш по -рано, като военни и полицаи например, да се увеличи. Според него има реална възможност за това тъй като хората у нас работят 31 години, докато в страните с високи доходи годините са 40.
Според икономистът могат да се изведат три основни причини пенсиите у нас все още да са едни от най-ниските в Европа. Всички те се коренят в последните 24 години. Тогава докато останалите бивши социалистически страни бележат икономически подем, то в България положителните промени са колебаещи се и непостоянни.
Към тези причини Каролев посочи ненавременните пазарни промени у нас, които е трябвало да се случат още в началото на '90-те години. Той каза още, че докато „ в периода до '97-ма всички страни в Източна Европа се развиваха, България също се развиваше добре в началото, но след това спадна надолу“.
Каролев изчисли, че в началото на прехода парите от сто работещи са се разпределяли между 58 пенсионера, докато тази година парите от сто работещи се разпределят между 78 такива.