Правят изследователски център за устойчив туризъм в Добрич

09.01.2008 | 16:14
по статията работи: Апостол Апостолов
Той ще интегрира академичния и бизнес потенциала на България и Румъния
Правят изследователски център за устойчив туризъм в Добрич

От този месец в Добрич стартира проект “Създаване на българо-румънски изследователски център за устойчив туризъм", интегриращ академичния и бизнес потенциал от двете страни на българо-румънската граница за развитие на устойчив туризъм. Продължителността на проекта е до март 2009 г. Инициативата е финансирана по програма ФАР трансгранично сътрудничество България – Румъния, “Устойчиво развитие и запазване на биоразнообразието” и се изпълнява от Висше училище “Международен колеж”, в партньорство с румънската асоциация “Регионален център за развитие на човешките ресурси и социален мениджмънт”.

Финансирането от страна на Европейската комисия е в размер на 120 332 евро. Основната цел на проекта е обособяване на модерно оборудван Център за устойчиво развитие на туризма в базата на Международен колеж, гр. Добрич, който ще обслужва регионите Добрич и Констанца. Ще бъдат създадени трансгранични мрежи за трансфер на иновации и ноу-хау на малките и средни предприятия.

Успоредно с това се цели развитие на туризма в териториите далеч от морския бряг, стимулиране на предприемачеството в алтернативния туризъм, по-широко прилагане на иновациите и подобряване на социалния статус на населението по протежението на река Дунав.

Проектът е адресиран към заети в сферата на туризма  - преподаватели, студенти и ученици по туризъм, местните и регионални власти на Добрич и Констанца, академични служители и изследователи.

В периода на реализация на проекта ще бъде събрана информация и ще бъдат създадени бази данни за туристическите предприятия от двата региона. Ще се разработи научно списание “Европейски журнал” за туристически научни изследвания, уеб сайт, съдържащ информация за недобре маркетирани до момента обекти на еко- и селския туризъм в регионите на Добрич и Констанца и успешни туристически практики. Ще бъдат разработени нови учебни планове в сферата на устойчивото регионално развитие и ще бъдат проведени обучения по тях, ще бъде създадена възможност за извършване на онлайн резервации от български и румънски граждани за обхванатите хотели и къщи за гости в екотуристическите дестинации.

В края на проекта ще бъде лицензирана нова туристическа агенция за промотиране на екотуризма в трансграничния регион.

Резултатите от проекта ще подпомогнат предимно собствениците на малки къщи за гости в отдалечени от морския бряг райони, тъй като те ще получават информация и консултации как да стартират и управляват малък бизнес в сферата на туризма, а също така ще им бъде осигурен професионален маркетинг.

Проектът ще допринесе за развитието на млади специалисти и научни работници в сферата на туризма, както и за пряко ангажиране на местните и регионални власти по въпросите на устойчивото развитие, чрез споделяне на опит, участие в учебни визити, семинари и конференции, съобщи екипът на проекта.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...