"Трети сме в ЕС по брой на хората, които работят прави"
България е начело в ЕС по работещи на крак, но освен това много малък брой от работещите у нас го правят официално извънредно. Това показват данни от анкета на Евростат за 2017 година, цитирани от в. "24 часа".
Съгласно информацията, близо 1 от трима работещи се труди в изправено положение - учители, контрольори, работници в промишлеността и селското стопанство, търговци. Точният процент е 28 на сто, докато в ЕС средният процент е 20 на сто. Само в Испания и Румъния делът на хората, работещи в изправено положение, е по-висок, отколкото в България.
Иначе 34% от българите - всеки трети, работи в седнало положение, т.е. зад бюро, и едва 10% полагат тежък физически труд.
Данни за 2018 година пък сочат, че едва 0,6% от работещите в България го правят повече от 8 часа на ден. Информацията е за над 49 часа седмично т.е. около 10 часа дневно. За сравнение, във Великобритания толкова време работят 12,1% от заетите, а в ЕС средният показател е 5,5%. България е почти на дъното по този показател и само в Литва и Холандия извънредно работещите са по-малко, отколкото у нас. При това през последните 4 години делът на тези хора в България неизменно намалява.
в. "24 часа"
Стойността на необслужваните кредити е 6,7 млрд. лв.
Активите на банките достигнаха 108,2 млрд. лв. в края на март 2019 г. Това е увеличение с 2,7 млрд. лв. само през първото тримесечие на годината, като така размерът на активите надмина БВП на страната, който е 107,9 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Според тях нарастването на активите се дължи основно на кредитите и авансите, които се увеличават с 2 млрд. евро за тримесечието, или с 2,2%. Роля има и ръстът на инвестициите в дъщерни, съвместни и асоциирани предприятия.
Стойността на необслужваните кредити е 6,711 млрд. лв., което е леко намаление спрямо края на миналата година, когато бяха 6,795 млрд. лв. Делът на лошите кредити е 7,4%, се казва в данните на институцията, ръководена от Димитър Радев. Увеличение има в кредитирането на нефинансови предприятия - с 505 млн. лв., или с 1,4%. Ръстът при домакинствата е с 346 млн. лв. (1,6%), а при сектор държавно управление - с 30 млн. лв. (4,1%). Депозитите в банковата система нарастват през тримесечието с 1,8 млрд. лв., или с 2% до 91,5 млрд. лв. Увеличение има при депозитите от всички сектори: домакинствата, кредитните институции, други финансови предприятия, държавното управление и нефинансовите предприятия.
Собственият капитал на банките в края на март е 14,2 млрд. лв., което е с 303 млн. лв. (2,2%) повече, отколкото в края на декември 2018 г., като прирастът се дължи основно на печалбата, пише в отчета на БНБ.
в. "Дума"
"ЕК затяга борбата с измамите с европари"
Новата стратегия засяга и селското стопанство, засилват надзора на ОЛАФ
Европейската комисия (ЕК) е приела новата стратегия за борба с измамите. Документът се стреми да подобри допълнително разкриването, санкционирането и предотвратяването на измами и ще подкрепи усилията на ЕК за по-нататъшно намаляване на измамите срещу бюджета на ЕС.
Новата стратегия, касаеща и сектор "Селско стопанство", настоява за по-голяма съгласуваност и по-добра координация в борбата с измамите между различните отдели на комисията. Освен това създава условия за по-активни мерки за борба с измамите, основани на данни, през следващите години. Визията зад новата стратегия е да се засили съществуващата система за борба с измамите, съобщиха от пресофиса на ЕК.
Планът на Европейската комисия, който ще засегне и земеделието, ще се стреми да гарантира, че се използват максимално наличните данни за предотвратяване и разкриване на измами. Тя се фокусира върху подобряване на качеството и пълнотата на съответната информация, обединяването на различни източници на данни и създаването на по-интелигентни инструменти за изготвяне на оперативни заключения.
в. "Дума"
"Правят капиталистически кооперативи у нас"
Животновъди от страната започнаха да се обединяват в кооперативи, съобщиха във Велико Търново от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Регионалните сдружения ще произвеждат и продават продукцията си под обща марка.
400 са малките и средните овцевъдни и козевъдни ферми в страната. От този месец те се обединяват да изкупуват и преработват млякото си в мандри по определена рецепта и утвърден браншови стандарт, обясни Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация:
„Сега с тези кооперативи започваме да произвеждаме под общ бранд, да си преработваме собственото мляко и да го реализираме в магазинната мрежа. Защитаваме си и браншови стандарт да се различаваме от индустриалното производство“.
в. "Стандарт"
"Министър Ангелкова: Копривщица е център на културно-историческия туризъм"
Копривщица е център на културно-историческите дестинации, създадени от министерството на туризма за популяризиране на историческите ни места. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова по време на честванията посветени на 143 години от обявяването на Априлското въстание във възрожденското градче.
Показваме героичното си минало на децата и гостите на страната, наша отговорност е имиджът на дестинация България. Трябва да помним делото на нашите предци, на българите, които са оставили живота си за свободата на нашата родина. Именно за техния дух и дело трябва да разказваме, да показваме на нашите деца и на гостите на България. Дълбок поклон пред делото на нашите предци, нека се радваме на това, което имаме и да градим бъдеще за децата си, обърна се министърът към жителите на Копривщица и хилядите гости на героичния град.
Държим на качеството на българския туристически продукт, безкомпромисни сме към всеки, който руши имиджа на дестинация България. Така министърът на туризма коментира пред медии случая с хотел в Русе, където група деца бяха настанени при лоши условия. Тя бе категорична, че се действа изключително безкомпромисно в такива случаи.
в. "Монитор"
"Олигархията пак разлая кучетата срещу Делян Пеевски"
С първомайска офанзива на Дойче веле
На 1 май ЦИК излезе с решение, че кандидатурата на народния представител и издател на „Телеграф медиа“ Делян Пеевски за евродепутат отговаря на законовите изисквания. Позицията на ЦИК е ясна, недвусмислена и категорична.
В същия почивен за повечето българи ден журналистът от антибългарската българска редакция на Дойче веле Петър Чолаков, очевидно реши „да си намери работа“. Как? Като изфабрикува поредните фейк внушения за Делян Пеевски. Журналистът Чолаков, гологлав и по-халат, очевидно се измъчва от въпроса „Става ли Пеевски за евродепутат?“.
Пределно ясно е, че журналистът Чолаков прави неловки есеистични опити, без изобщо да е прочел решението на независимия и плуралистичен орган ЦИК, който всъщност отговаря на терзанията му. Или може би не му пука от фактите, че кандидатурата на Делян Пеевски за евродепутат е напълно законна и е издигната по надлежния ред от партийните структури по места.
Да, Чолаков, Пеевски става за евродепутат – питайте ЦИК.
Мъките на Дойче веле, което се позовава на сигнала на т.нар. движение Боец, зад което всъщност надничат Цветан Василев и ортаците му олигарси, са разбираеми. Когато не разполагаш с факти, колкото и да въртиш и сучеш, все не ти се получава.
Дойче веле и Чолаков повтарят мантрата „живял ли е Пеевски през последните 6 месеца в страната?“ Забележете, те не разполагат с факти или доказателства за това, а си задават въпрос. Със същия успех могат да попитат например „Бил ли е Пеевски в Париж по време на пожара в Нотр Дам?“.
в. "Монитор"
"Бюджетният излишък набъбна до нивото от предкризисната 2008 г."
Приходите превишават разходите с почти 2.7 млрд. лв. през април според предварителните данни на финансовото ведомство
Бюджетният излишък продължава да расте и през април, като сумата достига десетгодишен рекорд за този период от годината - 2.68 млрд. лв., или 2.3% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП). Това показват предварителните данни на Министерството на финансите, публикувани във вторник.
За сравнение, преди година плюсът беше в размер на 1.3 млрд. лв., а последният път, когато финансовото ведомство отчете подобна сума за традиционно силните първи четири месеца на годината, беше предкризисната 2008 г. Тогава бюджетното салдо превиши 2.7 млрд. лв. Големият излишък идва от увеличение с 1 млрд. лв. на постъпленията от данъци и осигуровки, а разходната част на бюджета се изпълнява със закъснение.
в. "Капитал"
"IQOS беше разрешен за употреба от най-строгия регулатор - американския"
FDA смята, че бездимните цигари ще изиграят роля за опазване на общественото здраве и потвърждава по-малкото токсини спрямо класическите тютюневи изделия
Пет години след пускането си за първи път на пазара, след присъствие в 46 държави и след като формира 18% от приходите на един от световните тютюневи гиганти – Philip Morris, системата за нагряване на тютюн с устройството IQOS вече има разрешение за употреба от най-рестриктивния регулатор на лекарства, храни и в случая – тютюневи изделия – Американската администрация за лекарствата и храните (FDA). След като документите на IQOS и клиничните проучвания за съдържанието на стиковете престояха над две години във FDA, продуктът получи разрешение за продажба в САЩ.
IQOS и стиковете за него бяха първият продукт, приет за разглеждане по нова процедура на FDA за иновативни тютюневи продукти, които могат да бъдат подходящи за защита на общественото здраве и разрешаването на първия от тях е огромен успех. От регулатора съобщават, че разрешаването на IQOS ще изиграе роля за опазване на общественото здраве в САЩ, тъй като продуктът произвежда по-малко или по-ниски нива на някои от токсичните вещества, които се отделят при горимите цигари. Документите на IQOS, с които компанията кандидатства да може да обявява, че продуктите й са с намален риск, все още остават за разглеждане във FDA, но сегашното изявление на агенцията за намалена вредност е важен сигнал към пушачите.
в. "Капитал".