Всички обществени поръчки трябва да бъдат обединени в едно звено. Не е работа на министерствата, агенциите и общините да се занимават с тази дейност.
Като добър европейски пример в това отношение може да бъдат посочена Швеция. В тамошните обособени звена възложителите поставят своите изисквания, свързани с обществените поръчки. Това каза днес по време на конференцията "Икономическото партньорство ЕС - САЩ: Честна и прозрачна бизнес среда в България" заместник- председателят на Българската стопанска камара Камен Колев.
Той информира още, че през миналата година около 30 млн. лв. са били възложени без провеждане на каквато и да било обществена поръчка. Според Колев основна причина за тези действия е липсата на информация и слабото познаване на закона.
По думите на заместник-председателя на Българската стопанска камара с образуването на подобно звено ще се осигури експертиза, която не може да бъде осигурена в общините. Друг проблем, който ще бъде разрешен, ще бъде постигането на по-голяма ефективност при обществените поръчки, посредством окрупняването им и осигуряването на по-добро наблюдение, което ще бъде извършвано единствено върху това звено.
Колев отчете също, че предстои премахването или облекчаването на 18 регулаторни режима. По думите му успехът е постигнат все в области, които притискат бизнеса.
Друга мярка, която Колев предложи по отношение на прозрачността на бизнеса, е създаването на система, която може да проследи изпълнението на всяка заявка за издаване на разрешителни и лицензи.
Впоследствие предложението на заместник-председателя на БСК, касаещо обединяването на всички обществени поръчки в едно звено, беше подкрепено от вицепремиера Меглена Плугчиева. Тя потвърди, че това е европейска практика.
Според Плугчиева в процеса на усвояването на европейските фондове държавата няма по-добър и важен партньор от бизнеса. Той по думите на вицепремиера чувства най-добре къде правителството и държавната администрация имат нужда да подобрят и променят своята работа.
Инвестиционният бум в страната ни ще продължи и през тази година. Освен това страната ни с бързи темпове се приближава към желаните в Лисабонската стратегия параметри, касаещи коефициента на заетост и коефициента на икономическа активност за заетост на жените и младежите до 30 години. Това каза днес по време на същата конференция министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова.
Тя допълни, че страната ще успее да постигне санитарния минимум по отношение на безработицата. Според Масларова след постигането на този показател най-важно ще бъде структурата на безработните в страната и какво може да се направи, за да им бъде намерена работа.
Наличието на безработица на санитарния минимум понякога е нещо полезно. Това е така, тъй като ако няма безработица, то на пазара на труда липсва конкуренция, обясни министърът на труда и социалната политика. Тя добави, че повереното й министерство прави всичко по силите си, за да намери работа на хората, които са на пазара на труда и посочи, че над 60% от трайно безработните са хора със символично образование.
До момента по шестте схеми на Оперативната програма "Човешки ресурси" са подадени около 1900 предложенния. От тях 712 предложения вече са получили финансиране на обща стойност 51 млн. лв.
Други 20 млн. лв. ще бъдат отпуснати по схемата „Подпомагане и насърчаване на заетостта в браншове с недостиг на работна ръка". Специално внимание по схемата ще бъде обърнато в сферите на туризма, строителството, металообработването и машиностроенето, посочи Масларова.