Предпочитаме да живеем в Италия и Испания пред Германия и Великобритания

05.06.2014 | 15:38
по статията работи: Десислава Маданска
Броят на българите и румънците в кралството е намалял с 3000 след отпадане на ограниченията на трудовия пазар в ЕС
Предпочитаме да живеем в Италия и Испания пред Германия и Великобритания
Снимка: Thinkstock/Guliver

Българите и румънците, които напускат родината си, за да се заселят другаде в Европейския съюз (ЕС), предпочитат южните държави от Общността. Това става ясно от изследване на Центъра за европейски науки „Вилфрид Мартенс“, позоваващо се на данни от трайни наблюдения.

От данните става ясно, че Италия и Испания са най-предпочитаните страни, където препитание търсят съответно 37% и 30% от българите и румънците. По-малко привлекателни са Германия и Великобритания, в които се заселват съответно 12% и 5%.

Според британската национална статистика пет месеца след отпадане на ограниченията на трудовия пазар в ЕС, броят на българите и румънците в кралството е намалял с 3000. Проучването се позовава на официален доклад на ЕС, според който до 2025 г. Германия ще изпита недостиг от шест милиона квалифицирани работници.

В изследването се посочва, че крайно десните и популистките партии, както и някои традиционни политически сили, умишлено са смесвали всички тези елементи от въпроса с движението на хора в ЕС, за да получат подкрепа от изплашените от кризата и изгубили работата си европейски избиратели.

Резултатите от изборите показаха победа на популистите във Франция, Великобритания и Дания. В предизборните дебати ярко бе застъпена темата за социалния туризъм и миграцията по бедност на българите и румънците, и правото им на свободно движение, се отбелязва в текста.

Анализът отбелязва, че в предизборните дебати популистите и крайната десница умишлено са заличили разликите между правото на свободно движение в ЕС и имиграцията от Африка и Близкия изток - независимо дали е законна или против правилата. Към това се добавят неверните изказвания, че заселването на граждани на ЕС в страна от Общността, различна от тяхната родина, води до автоматичното право на социални помощи, както и че за това е виновно общностното законодателство, допълва БТА.

Експертите, изготвили изследването, препоръчват традиционните партии да бъдат готови да се противопоставят на популистите с факти и да застанат на страната на правото на ЕС. По думите на анализаторите традиционните партии трябва да подготвят ясни доводи и точни данни, а не да си служат със страховете на хората.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...