Представиха информационна система за борба с корупцията за 80 000 евро

21.12.2007 | 14:26
по статията работи: Апостол Апостолов
На интернет адрес https://anticorruption.government.bg всеки може да подава сигнали за корупция. Жалбоподателят получава уникален код, чрез който впоследствие може да проверява дали е разгледан изпратеният от него сигнал
Представиха информационна система за борба с корупцията за 80 000 евро


Информационна система за координация и комуникация на антикорупционните структури беше официално представена днес в Министерския съвет. На интернет адрес https://anticorruption.government.bg всеки гражданин може да подава сигнали за корупция и да прави предложения за превенция на корупционни действия.

Стойността на системата възлиза на 80 000 евро. Тя е изградена в рамките на проект по Програма ФАР "Повишаване на капацитета на Комисията за координация на работата по борбата с корупцията в държавната администрация и съдебната власт. Бенефициент по проекта е Министерският съвет, респективно Комисията за превенция и противодействие на корупцията. Крайни получатели са Комисията за борба с корупцията в съдебната система, звеното за борба с корупцията в Главна прокуратура, областните обществени съвети и инспекторатите в държавната администрация. Целта на проекта е всички органи, ангажирани с борбата с корупцията, да имат достъп до всички подадени сигнали.


Веселин Политов от софтуерна къща "Стемо" (на снимката вляво), която е разработила системата, направи кратко представяне на продукта и работата с него. Системата включва модул, поддържащ единна база данни за сигнали и друга информация за случаи на корупция, конфликт на интереси и неправомерни действия на служители; електронен регистър на сигналите; регистър на инспекциите; модул за координация, взаимодействие и комуникация между звената за борба с корупцията; модул за събиране и проверка на данни; административен модул; интернет страница.

Гражданите ще могат да подават жалби, предложения и сигнали за случаи на корупционни практики, освен по традиционния начин чрез деловодството на някой от органите, и от вече функциониращата интернет страница. За момента на нея е качена информация на няколко институции, като се очаква до догодина да бъдат качени ресурсите на всички институции

Подаването на сигнала става от през секцията Внеси сигнал. След попълване на данните, жалбоподателят получава уникален идентификационен код, чрез който впоследствие може да проверява дали е разгледан изпратеният от него сигнал и какви мерки са предприети по него. Справката може да се направи от секцията Проверка на сигнал. Самият сигнал е възможно да е бил подаден грешно към определена администрация. Затова системата позволява сигналите да бъдат автоматично пренасочвани към съответните служби. Самата проверка може да продължи от няколко дни до месеци.

"Проверяваме всеки сигнал, в който се съдържа думата корупция. Друг е въпросът дали след направената проверка става дума за нерегламентирани действия. Проверяваме всеки елемент от сигнала и затова срокът на проверката може да продължи месеци", заяви Николай Георгиев, директор на Дирекция "Главен инспекторат" към Министерския съвет.

Служителите могат да проверяват само постъпилите сигнали, които се отнасят за администрацията, в която работят. Искането на информация между отделните институции ще става само след писмено и аргументирано обосновано заявление.

Системата е изцяло уеб-базирана и има високо ниво на сигурност. Засега с нея ще работят 70 служители, които са преминали специален курс на обучение и са получили електронен подпис, обясни Николай Георгиев. Беше подчертано, че софтуерната система не позволява да се трият заявления на граждани. Например, ако със системата работи служител, който е роднина на жалбоподател, то той не може да изтрие вече постъпил сигнал.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...