В момента текат одити на болници и излизат драстични нарушения, заяви пред БНТ заместник-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев. Той отказа да назове конкретни лечебни заведения преди приключване на следствените действия, но обеща повече информация веднага щом това е възможно.
Според д-р Митрев, административният контрол е единият от начините за стопиране на нарушенията. Другият начин е да се промени начинът на заплащане, като се премине от клинични пътеки към диагностично-свързани групи.
По отношение на планираното преструктуриране в болничния сектор у нас, зам.-министърът уточни, че предстои период на избор на болници в шестте еврорегиона на страната. Основен критерий ще бъде коя от тези болници изисква най-малко инвестиции, за да се превърне във високотехнологична.
Здравната реформа е низ от продължителни действия и комплексни мерки, за начало предлагаме промяна в Закона за здравното осигуряване, а до месец - и в Закона за лечебните заведения, заяви другият заместник-здравен министър Любомир Гайдов. Над 1 милион към днешна дата са здравно неосигурените, затова механизмът за събиране на вноските ще се подобри чрез декларативния принцип, посочи той. Предвижда се за целта да има образец-декларация по наредба на финансовия министър. Въпрос на дискусия са мерките, включващи забрана за работодатели да пътуват в чужбина, ако не плащат редовно за служителите си. Забелязва се тенденция за злоупотреби с повторния вход в системата, затова се въвежда по-висок праг, каза още Гайдов.
Най-после виждам политическа воля у управляващите, заявиха точно и ясно какво трябва да се случи в здравеопазването, коментира по повод идеите на здравно министерство д-р Васко Кацаров, директор на Пета МБАЛ в София. Напълно нормално е да има няколко типа болници, заплаха по отношение на Пета градска не виждам, защото това е голяма болница със сериозен капацитет, допълни той. Според д-р Кацаров, финансирането по клинични пътеки наистина е нецелесъобразно. Може да се помисли и по другия въпрос - да се комбинират терапията и диагнозата, което да включи и доболничната помощ с едни и същи критерии, отбеляза директорът на Пета градска.
Подкрепа за планираните реформи в здравеопазването заявиха и от Български пациентски форум. Системата се нуждае от свежи пари и затягането на контрола върху здравните вноски е един от начините, отбеляза Теодора Захариева, председател на организацията. Според нея обаче е много важно ясно да се диференцират тези, които не си плащат вноските, от тези, които нямат възможност. Необходимо е да се изработи и механизъм за профилактика, допълни Захариева и уточни, че пациентите не искат единствено и само скъпо лечение, а профилактика и адекватно лечение.