Серия от критики отправя коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" към шефа на ДНСК Иван Симидчиев. Те са свързани с комплекса "Златна перла" в Природен парк "Странджа" и лифтовете в "Бодрост/Картала" над Благоевград и до Седемте рилски езера в Национален парк "Рила", където "навременната намеса на ДНСК можеше да не допусне незаконното строителство".
През последните дни началникът на ДНСК Иван Симидчиев направи серия изказвания, които само показват, че поверената му дирекция вероятно избирателно или от некомпетентност не е предприемала действия, коментират природозащитниците и допълват:
Глупаво е твърдението, че ДНСК е чакала съда да се произнесе за Общия устройствен план на Царево, за да реши дали да събори "Златна перла". Според Закона за устройство на територията (ЗУТ) с общ устройствен план не може да се узакони съществуващ незаконен строеж. Той трябва да се събори. Община Царево се опита неуспешно да узакони комплекса чрез новия си общ устройствен план. Заради това Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България.
ДНСК получава ВСИЧКИ строителни разрешения и може да ги обжалва веднага - не е нужно да чака да сложат покрива и тогава да се задейства. Разрешението, което са получили, е било още тогава без задължителната оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), така че е можело да падне веднага. Ако не са го забелязали сред купищата решения, които получават, е трябвало да забележат самия строеж, казват от коалицията "За да остане природа в България".
По казуса с лифтовете до Седемте рилски езера и "Бодрост/Картала" липсата на решение по ОВОС или изтекло решение по ОВОС е равна на отрицателен ОВОС. Само ако има положителен ОВОС, може да се издаде законно разрешение за строеж. Без законно разрешение за строеж има незаконен строеж, а незаконният строеж не може да се въвежда в експлоатация.