Повечето компании вече са използвали възможността да изпращат служителите си в неплатен отпуск и за намалено работно време и затова в края на този месец предстоят масови съкращания на служители от
частния сектор. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев, цитиран от Агенция "Фокус".
Годишно неплатените отпуски са регламентирани и не могат да бъдат повече от 30 дена, за да се признават за трудов стаж. Освен това възможността за използване на намалено работно време, за което се доплащат средства по програма на социалното министерство, е само за шест месеца. След като бъдат изчерпани тези възможности, на компаниите не им остава друго освен да уволнят персонала, особено ако са започнали да ги прилагат от началото на годината.
Така на практика предстои масова вълна от съкращения, която според Велев вече е започнала. По думите му бизнесът е предложил вече на държавата мерки за облекчаване на влиянията от икономическата криза, но те все още не са разглеждани. Причина за това е течащата предизборна кампания.
Аз разбирам, че партиите няма как да изостават предизборните си кампании, но са нужни мерки за възстановяване на икономиката, посочи той.
Важно е в условията на рецесия да запазим финансовата стабилност, а разходите трябва да бъдат ограничени, смята Велев. Според него е имало очаквания, че статистиката ще отчете по-голям спад в БВП, защото в индустрията, особено в промишлеността, продажбите са намалени драстично - над 50 %, през последните месеци в сравнение със същите месеците на мината година.