Министрите на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и на труда и социалната политика Тотю Младенов обявиха началото на процедурата за приватизация на ВМЗ-Сопот. Това се случи тази сутрин пред служители и работници на завода.
Максималният срок за извършване на процедурата е 165 дни. През това време държавата трябва да изчисти всички задължения, в това число и заплатите към работниците, информира БТА.
В продължение на три месеца ще трябва да се намери купувач на предприятието. Той трябва да е стратегически инвеститор, който произвежда същата продукция. Потенциалният купувач трябва да е търговец, да продава и да купува. Новият инвеститор трябва да произвежда и гражданска продукция съгласно новите параметри. До 30 дни трябва да се знаят кандидатите. След това започва проверката от ДАНС и специалните служби. "Стратегията за приватизация бе приета вече в Народното събрание", каза Добрев, цитиран от Агенция "Фокус".
Заплатите за месец май в предприятието ще бъдат платени до 20 юли. Следващото плащане на възнаграждения ще бъде на 28 юли, когато трябва да се получат парите за юни. В петък работниците получиха заплатите си за април и половината от януарските пари.
Според министър Добрев държавата ще осигури ритмичното плащане на възнагражденията с нови поръчки за предприятието. От своя страна синдикатите във ВМЗ обявиха, че отменят стачната готовност и хората очакват спазване на обещаното от правителството. На срещата с работниците бяха социалният министър Тотю Младенов и лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Необходимо е правителството да поеме много ясни ангажименти по отношение на ВМЗ Сопот, тъй като това е структуроопределящо предприятие за военната индустрия на България. Това каза лидерът на БСП Сергей Станишев. Според него така или иначе държавата отделя ресурс за утилизация на боеприпаси, но вместо тези пари да отиват към частни фирми, които нямат достатъчно квалифицирани служители, трябва да се използва ресурсът от професионални кадри във ВМЗ Сопот.
Започналата процедура по приватизация на завода крие рискове предприятието да бъде продадено на безценица, предупреди "червеният лидер". Той добави: "Трябва много внимателно да се следи процесът на приватизация, защото това правителство понижи критериите за ангажименти на приватизиращия ВМЗ. Трябва много да се внимава, да не се използва тежката ситуация, за да се продаде на безценица и след това да се нареже на скрап или да се фалира предприятието както се случи с много предприятия. Много съм притеснен да не се получи точно това с приватизацията на ВМЗ”.
Впоследствие и министър Добрев, и изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов отрекоха, че предприятието ще бъде продадено на безценица.
"Изключително възмутен съм от коментара на бившия премиер Сергей Станишев за това, че ВМЗ-Сопот може да се продаде на безценица или да се нареже и продаде на скрап. Това не може да се случи", заяви в предаването „Добър ден, София” министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Той припомни, че миналата година НС е приело стратегия за приватизация, според която предметът на дейност на дружество не може да се променя за срок от минимум пет години и купувачът трябва да е стратегически, който да гарантира запазване на производството на военна продукция, както и да гарантира заплатите и заетостта в дружеството за три години.
Впоследствие и директорът на АПСК заяви, че ВМЗ няма да бъде продаден на безценица. По думите на Караниколов има справедлива пазарна стойност, която дава добри гаранции за успешна приватизационна сделка. Той допълни:
"Разбира се, ако беше извършена приватизационна сделка преди 5-6 години, щеше да се вземе може би сериозна цена. Към момента дори самите синдикати и работниците в дружеството потвърждават, че за тях е изключително важно да има приватизационна сделка и да влезе нов стратегически инвеститор, който ще им даде работа".
Най-добрият вариант за дружеството е да бъде продадено на 100 %, а не да се стига до други правни форми, например несъстоятелност, ликвидация и да бъде разпродадено на парче, коментира още шефът на АПСК.
*Информацията е актуализирана в 16 ч.