Сигурен съм, че българските институции ще предложат своята работеща дългосрочна визия за дълбоките необратими промени, които ще завоюват достойното място на България в ЕС. Важно е да намерим онези продукти, които са запазени национални марки, чрез които да извоюваме мястото си, заяви президентът Георги Първанов във встъпителното си слово по време на годишната си среща с представителите на дипломатическия корпус у нас, предаде БГНЕС.
Сигурен съм, че ще успеем да използваме предимствата, които имаме, за да се превърнем в свееобразен ключов възел на транспортни, комуникационни, енергийни, финансови, инвестционни мрежи и потоци, изтъкна президентът. Той коментира, че предизвикателствата пред големите икономики на света показват едно разместване на пластовете, което налага търсенето на качествено нови решения, свързани със стабилността. Никой няма предварително запазено място в тази нова ситуация. Всички се опитваме да дешифрираме, всеки съобразно своите специфични особености и възможности, новото съдържание, което се ражда в съвременния свят. Ние търсим нашите отговори в рамките на стратегия "Европа 2020". Европа е изправена пред дилемата или да се промени, или да отстъпи под натиска на разместващите се пластове. Дали ще успее да се превърне в лаборатория за раждането на стратегия за устойчив растеж и дали ще може да се реализира тази стратегия - за нас този въпрос е важен. Важен е и въпросът за изработването на национална стратегия, в която ще се опитаме да намерим своето място, коментира той.
Ние сме изправени пред шанса и изпитанието да променим наследения от времето на прехода модел. Моето дълбоко убеждение е, че пълноценното реализиране на "Европа 2020" преминава през приемането на Западните Балкани в ЕС. В Брюксел и в страните от ЕС се гледа на България като един сериозен фактор във формирането на общата европейска политика по отношение на темата за разширяването и по-специално в Западните Балкани, по въпросите за енергийните доставки и взаимоотношенията със страните от Черноморския и Каспийския регион. България е готова да предложи своята експертиза и ще използва активния си диалог, за да допринесе за засилването на Европа, категоричен е държавният глава.
България никога не е имала толкова добри отношения със своите съседи на Балканите, Черноморския райони, съседните райони. Искаме да сме фактори в реализацията на идеите за развитието на модерна инфраструктура в нашия регион. Голям проблем е отсъствието на магистрали, железопътни връзки и въздушни връзки между балканските столици", каза президентът.
Той коментира, че България е готова да стане инициатор за включването на културния диалог със страните от Черноморския регион. В отношенията със САЩ вече години наред поддържаме високо темпо на политическия диалог, търсим задълбочаване на военното сътрудничество, това в областта на борбата с организираната престъпност, икономическите отношения, отпадането на визите за българските граждани, каза още той. Първанов коментира и устойчивата тенденция, особено след влизането ни в ЕС за увеличаване на контактите ни със страните от Арабския свят и изтъкна, че първите стъпки на новото българско правителство също са били в тази посока. Според него бихме могли да активизираме отношенията със страните от Латинска Америка.
В началото на срещата президентът подчерта, че днешната среща е безпрецедентна за последните години, поради това, че тя ще породи една дискусия, един разговор и обмяна на мнения. Контактите и общуването в рамките на съюзнически или регионални формати са изключително важни и не по-малко важно е да разширяваме диалога с гледните точки на нашите партньори от другите части на света. Няма проблем, който да може да се реши в рамките само на един формат, колкото и силен и влиятелен да е той, изтъкна Първанов.