329 проекта са кандидатствали по Оперативна програма Административен капацитет". От тях в третия етап на конкурса са достигнали 62, а само 48 са получили финансиране. 11 милиона лева са заделени по Приоритетна на ос 2 "Управление на човешките ресурси" на Оперативната програма. Това съобщи днес министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев на официална церемония, на която бяха връчени договорите на 48-те организации-бенефициенти. Сред тях са Асоциацията на индустриалния капитал в България, Центърът за изследване на демокрацията, Центърът за икономически и социални анализи.
Министър Василев уточни, че най-много проекти са постъпили и спечелени от столични организации. С повече от един проект са кандидатствали организации от Варна и Благоевград. Министърът подчерта, че сред кандидатстващите се наблюдава разнообразие от сфери на дейност, като сред тях няма такива, които се повтарят.
Събитието днес беше съчетано и с първото обучение на бенефициенти по програмата, организирано от Управляващия орган. Целта е те да се запознаят с отговорностите и задълженията си при изпълнението и управлението на одобрените за финансиране проекти. Резюмета на тези проекти са публикувани на сайта на ОПАК.
На събитието беше представено специално изработеното от експертите от УО на ОПАК "Ръководство на бенефициентите". То е насочено към потенциалните и към вече одобрените бенефициенти. В него е описан
целият процес на създаване, управление и успешно реализиране на проекти.
До края на тази година по Оперативна програма "Административен капацитет” ще бъдат обявени процедури за усвояване на 134 милиона лева. През март месец предстои отварянето на две нови процедури, свързани с развитието на гражданското общество, заяви още министърът. Едната програма е за обучение на 15 000 души от администрацията по английски език. Другата програма е за обучение на административен персонал за работа с органите на Европейската комисия.
Василев припомни, че за последните 2 години в 264 общини са обучени над 43 000 служители в държавната администрация по информационни технологии, а други 21 000 души са получили обучение по английски език.
Василев съобщи още, че очаква системата на електронното правителство да бъде внедрена и разработена до края на мандата на правителството. Той се надява страната ни да успее да изпревари 10-те присъединили се преди нас нови страни-членки на ЕС. Като цяло се отчита, че в тази насока страната ни върви добре, дори изпреварваме южната ни съседка Гърция.