Високите харчове на правителството ще са последвани от дефицит, който най-вероятно ще доведе до нови дефицити след себе си, заявиха експерти на Института за пазарна икономика (ИПИ) на проведена днес пресконференция на тема "Бюджетна политика за икономически растеж". Това не е единственият възможен път, пътят на растеж се характеризира от разумна бюджетна политика и реформи, които водят след себе си оптимизъм, инвестиции, добри перспективи и бързо възстановяване от кризата, обясниха те.
Според ИПИ в актуализацията на бюджета за тази година липсват реформи, а по този начин единствено се узаконява големият дефицит. "Заедно с това харченето на резерва е извън всякаква икономическа логика", заяви изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова. Към това мнение се присъедини и председателят на надзорния съвет на института проф. Ричард Ран, според когото ако ще се използват тези средства, това трябва да бъде за инфраструктурни проекти.
Приходите в бюджета за първото тримесечие на 2010 г. са намалели с 19% на годишна база, а разходите растат със 17%. Това показва, че по-високите разходи не се дължат на сключени от предишното правителство договори, а на решенията на сегашното правителство. Ревизията предлага 1.4 млрд. лв. по-малко приходи и същевременно 1.4 млрд. лв. повече разходи спрямо 2009 г., в който случай не може да се говори за "свиване на коланите". От ИПИ подкрепят съкращаването на разходите в държавната администрация с 20%, но според тях това трябва да стане навсякъде, включително в МВР и социалното министерство, Народното събрание, БНР и БНТ. Военното министерство трябва да се свие с 30%, а трансферите към общините да се намалят с 15%, смятат експертите.
Бюджетният дефицит не трябва да надхвърли 3% от БВП в края на годината, категоричен беше Ричард Ран.