Министерският съвет прие законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Целта на промените е да се създаде правна рамка на новия усъвършенстван пенсионен модел, да се въведат краткосрочни и дългосрочни мерки за финансова стабилност на пенсионната система и да се подобри адекватността на пенсиите, информира пресцентърът на Министерския съвет.
Запазва се възрастта за пенсиониране - 60 години за жените, 63 години за мъжете. Плавно от 1 януари 2011 година ще се увеличава с една година осигурителният стаж в следващите три години, докато стигне 37 за жените и 40 години за мъжете през 2013 година за трета категория труд. Това съобщи след днешното заседание на правителството министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, предаде Агенция "Фокус".
3 процентни пункта ще бъде стимулът за всяка година за тези, които са отложили своето пенсиониране, а имат стажа и възрастта за това. Остава възможността за пенсиониране при навършени 65 години и минимум 15 години стаж. Запазва се и възможността висшистите да си закупят осигурителен стаж. Стаж могат да си закупят и тези, на които такъв не им достига, но периодът, който може да бъде закупен, се намалява от 5 на 2 години.
От началото на следващата година плавно ще нараства възрастта за работещите в първа категория труд от 47 години до 49 години за жените и от 52 до 54 години за мъжете в края на 2012 г. За втора категория труд се увеличава възрастта за жените от 52 до 54 години, а за мъжете от 57 до 59 години.
Също с три години се увеличава осигурителният стаж, който е необходим за придобиване право на пенсия по чл. 69 от КСО от военнослужещите, държавните служители по Закона за МВР и от ДАНС, както и за придобиване право на пенсия по §5 от Преходните и заключителни разпоредби на Кодекса за социално осигуряване от учителите.
Правителството дава последен шанс работниците и синдикатите, както и контролните институции на НАП да съберат парите от работодателите, които дължат на тези работници в професионалните пенсионни фондове, като социални осигуровки, обясни министър Младенов. Той добави, че се дава срок до 2012 година работодателите да се издължат на работниците си от първа и втора категория труд, за да може от 2013 година да получават нормални суми от професионалните фондове.
По промените в НПК, което касаят криминализиране на невнасянето на осигурителни вноски, има пълен консенсус между синдикати, работодатели и правителство. Запознат е министърът на правосъдието с този въпрос, за да се направят промени през есента.
Задълженията към Националния осигурителен институт към 30 юни от работодатели, работници, самоосигуряващи се лица, са общо за над 1 млрд. лева. Данните са на Националната агенция по приходите и бяха съобщени от министър Младенов. Главницата е 698.9 млн. лева, а задълженията – 376.4 млн. лева.
Ако не бяхме удължили този срок, който изтича в края на тази година, тогава категорийните работници трябваше да получат от професионалните пенсионни фондове по 50-60 лева пенсия, заяви той.
Очаква се от тези мерки дефицитът в НОИ да бъде намален през 2011 г. с около 81.8 млн. лева, със 190.3 млн. лева през 2012 г. и 450 млн. лева за 2013 година.
Приетият днес проект предвижда промени в начините на изчисляване размерите на пенсиите и превръщането на осигурителен стаж от различни категории. Занапред - при определяне правото на пенсия, осигурителният стаж от различни категории ще се превръща по досегашния ред. При изчисляване размерите на пенсиите при осигурителен стаж от различни категории обаче, този стаж ще се превръща само като три години осигурителен стаж от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория.
Със законопроекта се разширява кръгът на осигурените лица, като се дава възможност и на докторантите да се осигуряват за пенсия по свое желание и за своя сметка.
Премахва се максималният размер на обезщетенията за безработица.
Уеднаквяват се условията за придобиване право на парични обезщетения, които се изплащат от фондовете на държавното обществено осигуряване (за трудоустрояване, за временна
неработоспособност, за бременност и раждане, за безработица), като всички обезщетения се изчисляват от 12-месечен период, предхождащ възникването на правото.