Работодатели не подкрепиха проектозакона за държавния бюджет на “тристранката”

24.02.2025 | 14:50
по статията работи: econ.bg
Васил Велев каза, е най-скандални са увеличенията в сектор обществен ред и сигурност. Най-обществено неприемливи пък са предложенията за увеличаване на разходите за персонал в публичния сектор
Работодатели не подкрепиха проектозакона за държавния бюджет на “тристранката”
Снимка: под лиценза на creative commons

България харчи за персонал в сектор обществен ред и сигурност най-много в ЕС като процент от брутния вътрешен продукт. В МВР има 12.5% пенсионери, които получават и заплата, и пенсия. Това обяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев по време на обсъждането на проектозакона за държавния бюджет на извънредното заседание на “тристранката”.

Велев поясни, че в него най-скандални са увеличенията в сектор обществен ред и сигурност и отбрана и сигурност. Най-обществено неприемливи пък са предложенията за увеличаване на разходите за персонал в публичния сектор.

Васил Велев посочи, че към декември 2024 г. средните нетни заплати в публичния сектор са с 26% пред реалния сектор. По думите му става дума за абсолютно необосновани и неприемливи ръстове на възнаграждения в редица сектори без никакви реформи.

Ето защо от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обявиха, че ще се въздържат от подкрепа за проектозакона за държавния бюджет.

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) също обявиха, че се въздържат от подкрепа на проектозакона за държавен бюджет, като поясниха, че имат притеснения какъв е реалният размер на дефицита в контекста на кандидатстването на България в еврозоната.

В същото време от Българската стопанска камара обявиха, че ще подкрепят проекта за държавен бюджет. Те признаха, че го правят, въпреки дълбоките си резерви, тъй като целта е да имаме редовен бюджет и да се доближим до членство в еврозоната.

От Българска търговско-промишлена палата също обявиха, че ще подкрепят проекта на бюджет, тъй като онова, което е най-важно за тях, е спазено – запазва се данъчният модел, с който България продължава да се гордее.

От синдикатите изразиха принципната си подкрепа за бюджета, но имаха и конкретни искания.

От КТ “Подкрепа” призоваха незабавно осигурителният доход да бъде увеличен с ръста на средния осигурителен доход, отчетен от Националния статистически институт. И от КНСБ също настояха осигуровките да се увеличат още от тази година.

При представянето на проектобюджета за 2025 г. министърът на финансите Теменужка Петкова посочи, че България се намира в ключов момент, свързан с изпълнението на един от основните ни приоритети – членството на България в еврозоната. Ето защо с параметрите на бюджета от екипа й са постигнали целта – успяват да покрият изискването за дефицит.

Работодателските организации силно разкритикуваха ръста на максималния осигурителен доход, който се предвижда от 1 април да стане 4130 лв. при сегашни 3750 лв., т.е. да нарасне с над 10%, а всяка следваща година до 2028 г. да нараства с по 300 лв. Представителите на бизнеса се обявиха и срещу предвиденото повишение на осигуровките за пенсия с 1 процентен пункт от 2027 г. и с още 2 п. п. от 2028 г.

На противоположна позиция са синдикатите, които дори поискаха още тази година да има ръст на осигуровката за пенсия. Профсъюзите призоваха и за увеличение на минималното дневно обезщетение за безработица т сегашните 18 на 30 лева. 

Председателят на АИКБ Васил Велев подкрепи замразените обезщетения за майчинство и безработица и предложи замразяване на пенсиите: "Замразяване на пенсиите или алтернативно изваждане на Covid-добавката от тях. Тя беше сложена временно, после остана като много временни неща за постоянно. Ние имаме за периода 2022-2024 г. ръст на средната пенсия със 71% при инфлация 25%. Очевидно сме увеличили пенсиите за няколко години напред", каза Велев.

Правителството се отказа от по-скромен ръст на пенсиите от 1 юли и коригира първоначалния вариант на бюджета на ДОО, който предвиждаше увеличение само с 5%. Така пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., ще се увеличат с 8,6% от 1 юли - процент, изчислен по швейцарското правило. Със същия процент от същата дата се увеличават и минималните размери на пенсиите за трудова дейност и размерът на социалната пенсия за старост, следователно и на свързаните с нея пенсии и добавки. "През 2025 г. се очаква средната пенсия да нарасне с 10,4% в номинално изражение и да повиши покупателната си способност с близо 7,8%", заяви управителят на НОИ Ивайло Иванов.

Още по-неприемливи са предложенията за увеличаване на разходите за персонал в публичния сектор, обявиха работодателските организации. "Средните нетни заплати в публичния сектор вече изпреварват с 26% тези в реалния сектор. Имаме абсолютно необосновани и неприемливи ръстове на възнаграждения в редица сектори без никакви реформи. Най-скандални са увеличенията в сектор обществен ред и сигурност и отбрана и сигурност", коментира Велев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 24.02   303 г. – Император Диоклециан издава указ за преследване на християните в Римската империя. 1303 г. – Битката при Рослин, част от Първата война за независимост...