Агенцията по храните и лекарствата (FDA) в САЩ е позволила лекарства срещу рак и други болести да останат на пазара, въпреки че последните изследвания върху тях показват, че те не удължават живота на пациентите. Нещо повече – FDA никога не е изтегляла фармацевтичен продукт от пазара дори и когато не са направени необходимите последни тестове, които да докажат напълно въздействието му, твърди доклад на Вашингтон, цитиран от AP.
От FDA реагираха на доклада и заявиха, че той „обрисува в мрачни краски” т.нар. програма на агенцията за „ускорено одобрение” на лекарствени продукти, която се използва само за лекарства срещу смъртоносни болести. „Милиони пациенти имат достъп до качествени лекарства срещу най-опасните болести, познати на човечеството, точно заради програмата”, казват от FDA.
От 1992 година насам Агенцията по храните и лекарствата започна да одобрява нови лекарства на базата на т.нар. сурогатни резултати, които представляват лабораторни изследвания, предполагащи, че лекарството ще помогне реално на пациента. Лекарствата против СПИН са одобрявани на базата на тяхната способност да се справят с вируси, което е знак за повишаване на шансовете за оцеляване на пациента.
Фармацевтичните компании подкрепят програмата на FDA, тъй като тя им спестява милиони долари за допълнителни дългогодишни изследвания върху пациенти. Допълнително условие за лекарствата, пуснати на пазара в следствие на програмата, е все пак тези последни проучвания да се направят, за да се докаже, че лекарството действа както се твърди първоначално.
Именно последното условие не е спазвано от FDA, установяват експертите на Вашингтон. От 144 допълнителни изследвания, които агенцията е изискала от 1992 година насам за нови лекарства, само 64% са завършени, а останалите още са „висящи”. Повечето компании спазват сроковете за изследванията, но при някои не е така – типичен пример е лекарството против ниско кръвно налягане ProAmatine на Shire Laboratories, при което исканото допълнително изследване не е завършено вече 13 години. Продажбите на ProAmatine са донесли на Shire Laboratories 257 млн. долара. Още по-лош е случаят с лекарството против рак на белия дроб Iressa на AstraZaneca. То е одобрено от FDA през 2003 година по бързата процедура и според първоначалните изследвания намалява значително раковите образувания, но допълнителните проучвания доказаха, че това не е така. Отделно FDA не е спряла разпространението на Iressa въпреки докладвани случаи на пневмония, довели до смърт за пациентите, които са взимали лекарството.
В случая с Iressa FDA обясни, че лекарството се дава на „малък кръг пациенти, показващи подобрение след приема му” и вече не е широкоразпространено. От AstraZaneca също потвърдиха, че Iressa не се дава на нови пациенти.