Розопроизводството в България напредва, сочи анализ

21.07.2008 | 16:56
по статията работи: Петър Чернев
В настоящия момент българското розово масло заема пазарен дял от около 40-50% от световното производство
Розопроизводството в България напредва, сочи анализ

В последните пет години розопроизводството в България е напреднало значително, предвид на трайно установената политика на подпомагане и стимулиране на розопроизводството, като са създадени множество нови розови насаждения и са повишени добивите от тях. Това е основният извод в „Анализа на състоянието на отглеждането на маслодайни рози и производството на розово масло в България”.

Той беше представен обсъден днес в МЗХ на среща на постоянната работна група за анализ на сектора. Той е изготвен с експертно участие и финансовото съдействие на германското дружество за техническо сътрудничество GTZ, съобщи Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Участниците в срещата бяха информирани, че по данни на Дирекция „Агростатистика”, площите с рози за 2007 г. са в размер на 30 986 дка. От тях са реколтирани са 27 902 дка при среден добив от 286,1 кг/дка и общо производство от 7 983 тона. В настоящия момент българското розово масло заема пазарен дял от около 40-50% от световното производство, като качеството му е считано за най-добро. През 2006 г. производството достигна 1500 кг. масло, а през миналата 2007 г. - 1200 кг.

До края на 2007 г. по инвестиционна програма „Растениевъдство” на Държавен фонд „Земеделие”, са одобрени 39 проекта за кредитиране за създаване на насаждения от маслодайна роза за 3 151 дка. Отпуснатите кредити са в размер на 2 523 294 лв., като към тях е предоставена капиталова субсидия в размер на 709 957 лв.

Производството на маслодайна рози, произведени по биологичен начин, се насърчава с приоритет по мярката „Агроекологични плащания” от Програмата за развитие на селските райони.

Розопроизводителите могат да кандидатстват и по другите мерки от Програмата за развитие на селските райони: Мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” и Мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства”, като съгласно чл. 44 ал. 1 от Закона за подпомагане на земеделските производители националните доплащания към директните плащания се прилагат като единен размер за единица площ (ха).
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....