Русия не се отказва от "Бургас - Александруполис"

16.02.2011 | 17:30
по статията работи:
Реакцията на министрите Трайков, Дянков и Караджова по случая
Русия не се отказва от "Бургас - Александруполис"

Русия няма да излиза от проекта по изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис, а ще намали разходите по него. Това заяви за РИА Новости официалният представител на "Транснефт" Игор Демин.

"Съкращенията ще засегнат щатния персонал, ще бъдат намалени и възнагражденията. "Не се събираме да разпуснем проектната компания, а да минимизираме разходите, подчерта той.

Предвижда се да бъдат максимално намалени административните и организационните разходи, включително и разноските за наем на помещения, каза още представителят на "Транснефт". По данни на компанията, дългът на България по проекта възлиза на 7,3 млрд. евро, а на Гърция- 1,269 млрд. евро.

Тази сутрин информационната агенция ИТАР ТАСС, като се позовава на вестник "Ведомости", съобщи, че Руската федерация има намерение да излезе от проекта. Решението на другите двама участници в проекта - компаниите "Роснефт" и "Газпром нефт" се очаква да обявено днес в Рим на заседание на надзорния съвет и на събранието на акционерите в проектната компания Транс-Болкан Пайплайн, Тръбата трябваше да заработи през 2011 г., но началото на строителството и досега така и не започнало.

Властите на България, през чиято територия ще премине петролопроводът, и досега не са съгласували проекта, отбелязва руската агенция и припомня, че новото българско правителство, дошло на власт през 2009 г., е изразило съмнения относно екологичната безопасност на проекта и фактически е прекратило финансирането му.

По-рано този месец вицепрезидентът на "Транснефт" Михаил Барков съобщи, че в Рим акционерите по проекта Бургас-Александруполис ще обсъдят възможностите за по-нататъшно съществуване на компанията-собственик на бъдещия нефтопровод.

"Ще бъде обсъждана ситуацията с позицията на българската страна, финансовото състояние на компанията, която разработва проекта, и възможностите за по-нататъшното й съществуване при така създадените финансови условия", посочи той.

Барков добави тогава, че Русия не е поддръжник на идеята за прекратяване на проекта. Руската страна обаче е единствената, която в сегашния момент продължава да финансира проекта, след като България не изплати в края на 2010 година задълженията си от 6 милиарда евро и Гърция последва примера й, предаде БТА.

Припомняме ви, че споразумението за строителството на петролопровода Бургас-Александруполис беше подписано от Русия, Гърция и България на 15 март 2007 година. Проектът предвижда доставка на петрол дотерминали в Средиземно море, заобикаляйки турските протоци Босфора и Дарданелите. Дължината на петролопровода трябва да бъде 285 км, а пропускателната способност - 35 до 50 милиона тона суров петрол годишно. Общата стойност на проекта се оценявана около 1,5 милиарда евро. Проектът за петролопровода на територията на България се оценява на около един милиард евро. Преговорите по проекта започнаха още през 1994 г. Международната компания за реализиране на проекта беше създадена през 2008 г.

Позицията на България

Министърът на финансите Симеон Дянков заяви, че българската страна не е била
уведомена официално за позицията на Русия за оттегляне от проекта. Той припомни, че се изчаква оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта, подготвяна от Министерството на околната среда и водите.

Въпросът дали се отказваме или не от проекта Бургас не е обсъждан нито на днешното, нито на предишни заседания на Министерския съвет, заяви министърът на околната среда и водите Нона Караджова пред журналисти. Тя също напомни, че е в ход процедурата по ОВОС, след като през октомври 2010 година министерството върна на инвеститора. В него бяха констатирани редица пропуски и беше даден срок от 2 месеца на инвеститора да направи допълнение към документа. От своя страна инвеститорът е помолил за още един месец удължаване на срока, което означава, че в края на февруари трябва да излезе преработения и допълнен доклад по ОВОС, заяви Караджова.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков каза, че ако руската страна е стигнала до извода за необходимостта да се откаже от проекта, вероятно ще предприеме стъпки да уведоми и другите партньори. По думите на министър Трайков, ако има отказ на Русия, това би означавало, че проектът няма да се случи не по вина на България. 

Редактор: Апостол Апостолов, Econ.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.04   238 г. – Римският император Гордиан II загива в битка с Максимин Трак, а баща му, съимператор Гордиан I се самоубива, научавайки за смъртта на сина си. 467 г....