С инвестиция от над 30 млн. евро Паничище е на път да изпревари по атрактивност най-модерните ни зимни курорти в момента Банско и Боровец. Това стана ясно по време на провелото се вчера в Сапарева баня обществено обсъждане на проекта за зимен ски-център "Паничище - езерата - връх Кабул". Той се реализира от софийското дружество "Рила спорт", съвместно с общинската управа, съобщиха от Сандански бизнес новини онлайн.
Проектът предвижда създаването на условия за упражняване на всички алпийски, северни и бегови дисциплини не само за масов спорт, но и за състезания от най-висок ранг. Капацитетът на 14-те алпийски трасета е изчислен за 4600 едновременно пребиваващи на тях скиори, а центърът за беговите дисциплини предвижда 30 трасета за 10 отбора щафета биатлон. За поемането на туристическия поток съществуващата леглова база от 2500 в момента ще бъде увеличена до 5600. Предвижда се и 8-местен кабинков лифт от изхода на Сапарева баня до подножието на връх Кабул, с междинна станция курортното селище Паничище. Ще се ремонтират и разширят и сега съществуващите четвъртокласни пътища. Помислено е и за развитието на увеселителни заведения и на услугите, което е единият от големите проблеми на Паничище в момента, обясни ръководителят на екипа, разработил проекта арх. Емил Леков. По думите му основното предимство на този проект е, че застроителните работи са предвидени в незалесени зони, което ще ограничи до минимум вредното въздействие върху околната среда.
Той обясни, че при разработката си екипът се е постарал да се поучи от грешките при развитието на Банско, най-вече с пренаселването на района. Затова именно е взето решение основният туристически поток да се насочи към планината, а не към Сапарева баня, където ще се развива балнеологията.
Целта ни не е включване в обектите, с които България ще кандидатства за зимната олимпиада. Искаме да се подготвим за домакинството на други състезания от висок ранг. Размерът на инвестициите ни може да бъде и по-голям. Това ще стане ясно, когато стане готов дизайнът на бъдещия курорт през пролетта, каза представителят на "Рила спорт" Трендафил Трендафилов.
Практическата реализация на грандиозното начинание трябва да започне в следващата една година, стана ясно в хода на разговорите. Всичко ще зависи от това в какъв срок инвеститорите и общината ще получат разрешителните от екоминистерството и от различните институции, имащи отношение към подобен род проекти. В момента се извършват някои от подготвителните процедури като изготвяне на кадастрален и подробен устройствен план на селището и др. От думите на кмета Сашо Иванов стана ясно, че общината е задвижила няколко проекта, които ще решат проблемите с водоснабдяването и канализацията на курорта, както и с инфраструктурата.
Проектът получи положителна оценка от присъстващите в препълнената зала общински съветници от всички политически сили, както и от най-големите имена сред българските архитекти, поканени от колегата им депутат от НДСВ арх. Борислав Владимиров. Полезни съвети за подобряване на разработката даде и зам.-председателят на Съюза на българските архитекти Тодор Булев, прочул се с идеята за изграждане на тунел под Рила планина.