Лидер по износ на оръжие продължава дабъде САЩ, като Русия запазва второто си място. Това става ясно от доклад на международната консултантска организация IHS, базирана в щата Колорадо, САЩ.
От данните става ясно, че износът на руско оръжие през миналата година е достигнал 10 млрд. долара, увеличавайки се с 9% в сравнение с 2013 г. Основно доставките на руския-военно-промишлен комплекс през миналата година са били насочени към Китай (2,3 млрд. долара), Индия (1,7 млрд. долара), Венецуела и Виетнам (по 1 млрд. долара).
Анализаторите от IHS предупреждават, че предвид спада на цената на петрола и негативното влияние на международните санкции, за руските износители на оръжие може да настъпят тежки времена.
„През 2015 г. се предвижда спад на експорта, тъй като големите програми на компаниите са пред закриване и тази тенденция може да се засили заради санкциите“, се казва в доклада.
Експертите коментират и трудностите пред основните потребители на руско оръжие.
„Спадът на цените на петрола трябва да окаже негативно въздействие на такива чувствителни към ниските цени на петрола руски клиенти като Венецуела и Иран. Този проблем ще се задълбочава и от това, че китайската промишленост става все по-малко зависима от руските технологии“, се казва в изследването.
Първата десетка от световни износители за 2014 г. на този етап не се променя. След САЩ и Русия следват Франция, Великобритания, Германия, Италия, Израел, Китай, Испания, Канада.
Ако се разгледа класацията по компании износителки, то и трите първи места се падат на американски корпорации – Boeing, Lockheed Martin и Raytheon. Русия е представена в първата десятка от „Обединена авиостроителна корпорация“ и холдингът „Вертолети Русия“.
Саудитска Арабия от своя страна е най-големият вносител на оръжие за 2014 г., като изпреварва по този показател Индия. Кралството е купило през миналата година 54% повече оръжие, отколкото през 2013 г. Планираното количество оръжие, което трябва да бъде купено през 2015 г. според очакванията трябва да е от колкото през миналата – т.е. 9,8 млрд. долара.
Като цяло Близкият Изток остава най-привлекателното място за доставка на оръжие. Експертите отIHS оценяват този пазар на сумата от 110 млрд. долара. За сравнение общият обем на пазара на търговия с оръжие в света през 2014 г. е съставлявал 64,4 млрд. долара (56,8 млрд. долара година по-рано).
Саудитска Арабия и ОАЕ през 2014 г. заедно са придобили отбранителни системи за сумата от 8,6 млрд. долара, което е значително повече от всички страни от Западна Европа взети заедно, смятат от IHS. Най-много оръжие за този регион през миналата година са доставили САЩ – 8,4 млрд. долара, следвани от Великобритания (1,9 млрд. долара), Русия (1,5 млрд. долара), Франция (1,3 млрд. долара ) и Германия (1 млрд. долара).
В Азиатско-тихоокеанския регион лидерската роля държи Китай, следван от Южна Корея. Труция също е в списъка на страните с голям внос на оръжия.
Източник: 3e-news.net