През 2030 г. българските работници ще бъдат с 30% по-производителни от днешните, като това ще доведе и до положителен резултат при заетостта. За насърчаването на този ръст обаче ще е нужно и промяна в заплащането. Това се казва в доклад на Световната банка на тема: "Производителността в България: Уроци от миналото, възможности за бъдещето".
От международната организация подчертават, че по-високите заплати в България ще стимулират хората да останат да живеят в страната и да търсят реализация у нас, а някои емигранти ще се завърнат.
“Увеличаването на ръста на производителността е важно за ограничаване на икономическите последици от демографската ситуация”, се казва още в доклада на Световната банка.
“България отбелязва забележителен растеж на глава от населението в периода 2000-2008 година, но ръстът на производителността е допринесъл сравнително малко за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на България”, се допълва в документа.
От Световната банка обаче не очакват страната ни да успее скоро да привлече толкова инвестиции, колкото през периода преди световната криза. Експертите в международната институция посочват, че средства трябва да бъдат привлечени от други източници и да се заложи повече на производителността в страната.
Според доклада ръстът на българската икономика през последните години не е достатъчен, за да успее страната ни да се доближи до стандарта на другите държави-членки на Европейския съюз (ЕС). В него се казва още, че е необходим по-голям растеж, за да бъде достигнат размера на средните доходите за съюза за следващото поколение.
Прогнозите за следващите три години са България да претърпи сериозен спад на населението, като е необходимо той да бъде компенсират с по-висока производителност.
Именно за подобряване на квалификацията на работната сила у нас от Световната банка смятат за необходимо да бъде улеснен достъпът до възможности за ранно развитие още на детска възраст. “Трябва да се подобри качеството на началното образование, да се насърчава ученето през целия живот, да се засили висшето образование”, посочват от организацията.
Заедно с това в доклада се допълва, че страната ни трябва да вложи повече средства за научноизследователска и развойна дейност, както и да насочи усилията си към по-ефективно усвояване на европейски средства.