До официалното встъпване на Доналд Тръмп в длъжност има още няколко месеца, но аграрните пазари още отсега треперят. И производителите и инвеститорите, които влагат средства в земеделските култури се безпокоят, какво ще донесе политиката на новия президент на САЩ за този сектор.
Сутринта на 9 ноември, след обявяването победата на Тръмп, зърнените фючърси на Чикагската борса започнаха да падат. Пшеницата, царевицата и соево - бобовите загубиха от 0,5 до 0,7% от цената си.
Главният повод за безпокойство, относно бъдещата икономическа политика,на избрания президент на САЩ е, че Тръмп открито се е изказвал срещу договореностите за свободна търговия. Това може доста осезателно да усложни експорта на агропродукция.
Ако Америка излезе от Зоната за свободна търговия и сложи определени търговски бариери, то това, разбира се, ще повлияе за повишаване цените на агрокултурите. Производителите и инвеститорите, ще залагат тези мита в котировките и ще поскъпнат съответните продукти, коментират експертите.
Ако продукцията на американските фермери поскъпне, тя ще загуби своята конкурентоспособност. Например в третото тримесечие на 2016 главният двигател в ръста на целия експорт от САЩ бяха доставките на соево - бобовите култури.
За отбелязване е, че цяла седмица след изборите, котировките на тези култури и соевото масло са в границите на минимума от средата на октомври.
Впрочем, към неопределенността, свързана с президентството на Тръмп, се добавя и друг фактор. Преди всичко, рекордната реколта, с която през този сезон могат да се похвалят на практика всички аграрни култури.
В ноемврийската прогноза на американското земеделско министерство прогнозата за произведеното зърно за новия сезон е увеличена почти с 3 млн. и превишава 330 млн. тона.
Ръстът в предлагането ще окаже натиск върху цените, макар и през октомври 2016 година петте ключови страни-производителки да са намалили експорта на соево - бобови.
Общият показател падна, главно за сметка на страните от Латинска Америка. Бразилия продаде зад граница само 1 млн. тона, а година по-рано е изнесла повече от 2,5 млн. тона. Даже САЩ, с нарастващите си продажби, не успяха да компенсират този спад.