Лидерите на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и КТ "Подкрепа" се обявиха против оставката на социалния министър Бисер Петков, която вчера беше приета от премиера Бойко Борисов. Според тях той е диалогичен и е свършил много конструктивна работа. От двата синдиката са поискали среща с министър-председателя, на която да се опитат да го убедят да преосмисли решението си и да не приема оставката на Петков.
В понеделник социалният министър съобщи, че подава оставка поради невъзможността да овладее създалото се напрежение покрай исканията на родителите с деца с увреждания. Действията му бяха изненада за протестиращите.
"Целта ни не беше оставката на министъра. Ние виждахме светлина в тунела, бяхме сигурни, че Законът за личната помощ ще бъде внесен в парламента. Според нас това е прехвърляне на топката", коментира техен представител в ефира на "Нова телевизия". Недоволните обясниха, че от тук нататък протестът им може да придобие нов формат.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви пред Нова телевизия, че "Бисер Петков е добър министър и благодарение не неговия екип се задвижи въпросът за директивата за командированите работници". Освен това по време на мандата му пенсионната реформа започнала да се реализира.
"За нас е изненадващо, дори нелогично единственият министър, който многократно срещна с представителите на тези родители, проучи техните притеснения, искания и претенции, да понесе такава отговорност. Още повече, че незабавно предприе действия, сформира група с участие на представители на заинтересованите родители, за да се уредят нормативно исканията на протестиращите – да се поставят индивидуалните потребности на децата в основата на политиките и мерките за подпомагане, да се уреди въпросът с "личната помощ" пише в официалната позиция на КНСБ и КТ "Подкрепа".
В нея се акцентира, че проблемите на семействата на деца с увреждания не "са от вчера, не са лесно решими и са отговорност на три министерства - Министерство на здравеопазването, Националната здравно-осигурителна каса (това са деца със заложен здравен статус), както и Министерство на образованието, както и Министерство на финансите".
Димитров определи оставката като грешка, защото благодарение на министъра е имало диалог както с бизнеса, така и в социалната сфера. От двете синдикални организации ще искат среща с премиера след връщането му от посещение в Турция и Израел, за се намери решение на казуса. Пламен Димитров припомни, че преди няколко месеца е имало прецедент с неприетата оставката на енергийния министър Теменужка Петкова и изрази надежда, че решението ще бъде преразгледано.
Това е третата подадена оставка в кабинета "Борисов 3" и втората приета. В края на октомври 2017 г. поста си напусна здравният министър Николай Петров след репортаж по Би Ти Ви, в който се показваше, че като директор на ВМА той е сключил договор за близо 1.2 млн. лв. с фирмата на мъжа, от когото дъщеря му има дете. Оставката му беше приета от премиера Борисов.
През февруари тази година оставка подаде енергийният министър Теменужка Петкова, след като името й бе свързано със собствениците на "Инерком България" семейство Върбакови. Компанията беше избрана за купувач на бизнеса на ЧЕЗ у нас. Две седмици след това Борисов обяви, че няма да приеме оставката.