"Вирусът на шапа е изключително агресивен. Не можем да се успокояваме с взетите до момента мерки". Това каза в сутрешния блок на БНТ "Денят започва" зам.-директорът на Националната ветеринарномедицинска служба д-р Дамян Илиев. Той подчерта, че страната ни поддържа постоянен контакт с Брюксел. Обсъдени са всички предприети до този момент мерки. Вече в 4 области е обявена карантина, след като от днес и Варна влезе в списъка.
"Шапът не е опасен за хората, но икономическите щети могат да бъдат страхотни. Към момента няма забрана за износ от районите, които не са под карантина", заяви Илиев. Предвиждат се държавни обезщетения за стопаните, чиито животни може да бъдат умъртвени.
Припомняме ви, че министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов сформира национален щаб за противодействие на болестта, която е открита в диво прасе, отстреляно от ловна дружинна в землището на село Кости, Бургаска област. Най-вероятно животното е дошло от Турция, където има регистрирани много огнища на вируса. Прасето е било отстреляно на 30 декември 2010 г. Министърът ще посети селото на 7 януари.
Заради появилата се зараза от шап от днес са забранени животинските пазари в Турция. Засилен е ветеринарният контрол по границата със страната, а свободното движение на животни в пограничните области е напълно преустановено.
Междувременно, държавата спешно сключва договори с ветеринарите, за да ограничи разпространението на шап по животните.
В малко село, разположено на пътя за Турция, фермерите с тревога следят засиления трафик от южната ни съседка, откъдето преди дни у нас бе пренесен, съобщи bTV.
"Протича много бързо, като няма лечение за животното. Единственият утвърден стандарт за решаване на проблема е унищожаване на болните животни до крак", казва фермерът Димитър Янев. Хората разказват, че шапът идва с мъглите и унищожава цели стада.
За да се избегне разпространението на шап, в Хасковско от днес започва тотално преброяване и изследване на домашните животни. Държавата обаче няма ресурс да го направи сама, категорични са ветеринарните лекари. За да се справят с болестта, държавните структури по места изненадващо са предложили договори на ветеринарите. В тях обаче няма лечебна дейност.