След около 2 години страната ни ще може да получава газ от Гърция

20.01.2016 | 12:46
по статията работи: econ.bg
Ресорният министър обеща редовни анализи на пазара на ток
След около 2 години страната ни ще може да получава газ от Гърция
Снимка: Thinkstock/Guliver

След около 2 години страната ни ще може да получава газ от Гърция. Това стана ясно от думите на енергийния ни министър Теменужка Петкова. Тогава ще започне експлоатацията на междусистемната ни връзка с южните съседи. Нейното строителство ще започне през октомври т.г. и до втората половина на 2018 г. ще бъде приключена цялата работа, включително тестовете на новата тръба. Тогава по интерконекторът вече ще може да потече синьо гориво към България, обясни Петкова пред „Фокус“.

Министърът на енергетиката обясни още, че с влизането в експлоатация на интерконектора България-Гърция страната ни реално ще получи диверсификация както на източниците, така и на маршрутите за доставка на газ. Което пък е сред основните приоритети в работата на правителството. Така България ще получи не само по-голяма сигурност по отношение на снабдяването със синьо гориво, но и по-конкурентна цена.

Същото се получава и с цената на тока при либерализацията, която става все по-реална. Според Петкова освобождаването на пазара на ел.енергия води до по-голяма конкуренция и до заплащането на реалната цена на тока от страна на потребителите. Тя отбеляза, че практиката по света показва, че при либерализацията на пазара първоначално цените леко тръгват нагоре. След това обаче под въздействието на свободния пазар и конкуренцията тарифите падат до реалните си пазарни стойности.

Енергийният министър обеща държавата редовно да прави анализи на това, което се случва на пазара на ток след освобождаването му и да предприема необходимите действия, ако е необходимо, за да бъдат минимализирани рисковете за потребителите. Ако се наложи, ще бъдат правени и законодателни промени. Петкова допълни още, че след пълната либерализация, цената на тока ще се определя единствено на база пазар и конкуренция, а Комисията за енергийно и водно регулиране ще определя единствено таксите за достъп, пренос и „задължения към обществото“.

Паралелно с освобождаването на пазара на всички нива, държавата ще изработи и критерии за определяне на уязвимите и енергийно бедните битови потребитвели. За тях ще бъдат създадени и механизми, които да защитават правата им.

Източник: iNews.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...