Състав на Бургаския апелативен съд гледа днес делото за мярката за неотклонение на собственика на фирмата на автобуса, който уби 17 души в Ямболско - Слави Славов, предаде Агенция "Фокус".
Съдът под председателството на съдия Яни Бахчеванов измени постоянната мярка "задържане под стража", постановена с решение на Ямболския окръжен съд в по- лека, а именно "домашен арест". В мотивите на съдиите се казва, че въпреки че има обосновано предположение за авторството на престъплението по член 123 от Наказателния кодекс, разследването е в начална фаза, предстоят нови следствени действия, на които обвиняемият не би могъл да повлияе. Той е с добри характеристични данни, има постоянен адрес и бързо е съдействал на разследването като е предоставил цялата документация на фирмата на разследващите.
Защитникът на Славов д-р на ю.н. Георги Ценев заяви, че автобусът е бил в изрядно техническо състояние. Адвокатът е категоричен, че твърданието на шофьора на автобуса Господинов, че спирачките не работели и едва ли не автобусът бил "купчина старо желязо", е лъжа. "Ако е изтекъл въздухът, тъй като спирачната система е пневматична, това означава автоматично блокиране на челюстите на задните колела и той трябва да се тътри надолу по пътя. На пътя няма никаква следа от спирачни следи от тътрене на колела. Това е човешка грешка. Водачът е пуснал автобуса по инерция и когато скоростта се е усилила, той се е опитал да включи на скорост. Има свидетели, които твърдят, че от автобуса са се чували хъркания, което говори, че са правени опити за включване на предавка, но неуспешна", каза Ценев. Той беше категоричен, че ръчната спирачка не е задействана от шофьора, както твърди той, тъй като при огледа е била в ниско положение. Не е задействана и моторната спирачка, тъй като двигателят на автобуса би трябвало да спре, защото се спира притокът на гориво към двигателя. При огледа на катастрофиралия автобус веднага след трагедията двигателят е работил, което означава, че автобусът не е бил на предавка, обясни адвокат Ценев.
По време на делото собственикът на фирмата Слави Славов разказа, че е имал устна договорка с шофьора на автобуса Господинов в злополучния ден да поеме курса на обитатели от Дома за стари хора да ги закара на събора. На 26 май вечерта шофьорът дошъл да види автобуса и след като го разгледали, направили курс от 10 километра до самия дом. Там станало ясно, че възрастните са се отказали да ходят под "Бакаджика" край Ямбол, но на другия ден променили решението си и се е наложило наетият водач да ги закара на мястото.
Според Славов, водачът на автобуса не се е справил със ситуацията и е бил обзет от паника, след като не е могъл да овладее автобуса, който, по думите му, се движел по нанадолнището по инерция. Славов каза, че с шофьора имали уговорка да остави възрастните на поляната при върха, но категорично каза, че не е давал нареждане на шофьора да се пуска по стръмното надолнище.
Собственикът на автобуса съобщи, че има свидетел, който се надява да потвърди пред съда, че шофьорът на автобуса се е държал като "скиор" на волана. Славов каза, че лично се ангажира със същия автобус да направи експеримент и да се спусне от върха, като заяви, че водачът е имал няколко възможни начина да отклони автобуса от опасната траектория и да го спре в крайпътни дървета, а не да връхлети върху хората. "Можел е да насочи автобуса към дърветата, а той е продължил да кара през тълпата хора. Това не мога да си го обясня", каза пред съда Слави Славов.
Постановената от Бургаския апелативен съд мярка "домашен арест" е окончателна.
*Информацията е актуализирана към 17:50 часа