Кабинетът ще приеме отчет за изпълнението на Националната стратегия за демографското развитие за миналата година по време на днешното си заседание. Според документа у нас продължава тенденцията на застаряване на населението, като средната възраст на българите за 2011 година е 42,7 години. Показателят не спира да се увеличава от 1995 г., когато е бил 38.9 години. През 2001 г. средната възраст е достигнала 40.4 години, а през 2010 г. – 41.9 години.
Към 2050 година делът на възрастните хора у нас ще стигне 30% сочат данните на Националния статистически институт. Това води до сериозни проблеми както за публичните финанси, тъй като всички възрастни хора ще разчитат на пенсии, така и за реалния бизнес, който пък се нуждае от работна ръка, обяснява "Нова телевизия".
Според документа, който ще бъде разгледан днес, през 2030 г. българите ще бъдат 7 млн. Очакваната продължителност на живота при жените ще се е увеличила от 77,4 до 81 г., а при мъжете - от 70,1 до 76 г. Естественият прираст ще е още по-лош - -38% при -27,1 на сто сега.
След по-малко от 40 години над една трета от българите ще бъдат пенсионери. Един от най-големите проблеми на страната ни е демографският, стана ясно при представянето на най-новия доклад на Световната банка на тема "Златен растеж: Как да се върне лустрото на европейския икономически модел".
Докладът беше презентиран на 15 март тази година в София от Индермит Гил - главен икономист на институцията за Европа и Централна Азия, който е и един от основните автори. В дългосрочен план е проследено развитието на шестте базисни компонента по европейския модел за растеж - търговия, финанси, предприятия, иновации, работна сила и правителство, с фокус върху последните две десетилетия. На представянето му присъстваха над 100 представители на Кабинета, Народното събрание, частния сектор, академичните среди и дипломатическата общност, предаде БТА.