Отрицателният естествен прираст през тази година ще бъде около 40 000 души. Прогнозите са в края на настоящата година броят на населението на България да бъде около 7 640 000 души. През 2006 г. тази цифра е била 7 679 230 души, като след 1989 г. населението ни непрестанно намалява.
През 1997 година са били родени най-малко деца, а смъртността е била най-висока. След тази година раждаемостта се е стабилизирала, каза още Балев.
Въпреки това в България раждаемостта е най-ниска сред страните-членки на ЕС, а смъртността - най-висока. През тази година се очаква да се родят около 74 000 деца, а смъртността ще бъде в рамките на 114 000-115 000 души.
България е сред страните с най-висока смъртност в ЕС, като умират 14 на всеки 1000 души коментира Балев. Застаряването на населението е световен проблем, като България е в първата десетка на света по застаряло население.
Средната възраст у нас за миналата година е била 41,4 години, като тя е по-висока отколкото в останалите страни в ЕС. Средната продължителност на живота в страната е 72.6 години – за мъжете е 69 години, а за жените е 76 години.
"Едва ли през следващите 20 години негативните тенденции в раждаемостта у нас ще бъдат преодолени, тъй като в момента 3/4 от раждащите жени у нас са на възраст до 29 години", посочи Балев.
Очаква се през 2010 г. на мястото на 100 излизащи от пазара на труда лица да влизат 73 (при съпоставка на населението на възраст 15-19 години с населението на 60–64 години). През 2020 г. броят на влизащите лица ще спадне до 69, каза Балев.
По време на конференцията експерти отчетоха, че проблеми със застаряването има цялата европейска общност и че страните-членки трябва да им отделят все повече усилия и внимание, за да се създават рамкови условия, които да поощряват доброволческата роля на възрастните хора, да се засили тяхната социална роля.
Експертите отбелязаха, че е необходимо да бъде създаден Национален план за действие, в който да се опишат приоритетите за подобряване на социалния стандарт на възрастните хора. В тази насока трябва да бъдат обединени усилията на правителството, Българския Червен кръст и всички организации, които са пряко свързани с тази проблематика.
Министерството на труда и социалната политика отчете, че са необходими спешни промени и преструктуриране на специализираните институции, подобряване на качеството и условията на живот в домовете за настаняване на възрастни хора, стимулиране на социалното предприемачество в областта на социалните услуги.
През последните 20 години над 1 милион души са напуснали страната, а възрастните хора са 2,5 милиона, заяви Христо Григоров, председател на Българския Червен кръст. Според него голяма част от възрастното население живее под необходимия жизнен минимум и има нужда от помощ. Голяма част от населението в ЕС е на възраст между 45 и 65 години. У нас увеличената продължителност на живот е нещо, с което трябва да се гордеем, но и нещо, което ни поставя пред нови предизвикателства, допълни Григоров.
"Застаряването на населението е феномен, който ще изчезне, но след доста години", каза Андрю Хъмфрис, експерт в организацията Help Age. Хъмфрис подчерта, че през 2050 година се очаква хората на възраст 65 години да имат 4-5 години по-голяма средна продължителност на живот от сегашните. Значително ще се увеличи броят на 70-80-годишните в ЕС. В момента в ЕС на четирима работещи се пада един пенсионер, а към 2050 г. се очаква само на двама работещи да се пада един възрастен човек. Очаква се делът на възрастните хора в обществото да бъде около 30%, предвижда още Хъмфрис.