Строежът на газопровода „Северен поток” през Балтийско море изглежда ще стартира през следващата година след като Дания наскоро даде одобрението си, пише EUobserver.
Четири години след сключването на договора за „Северен поток” между Русия и Германия, дългият 1200 километра газопровод, който ще свързва градовете Виборг в Русия и Грайсвалд в Германия, вече е близо до фаза „строеж”. „Получихме първото си разрешително за изграждане на „Северен поток” на 21 октомври от Дания и ще започнем строеж през следващата година. Останалите четири разрешителни – от Финландия, Германия, Швеция и Русия – ще бъдат гарантирани най-вероятно до края на годината”, коментира Себастиян Сас, представителят на ЕС за „Северен поток”.
Освен разрешителното от екологична гледна точка за „Северен поток”, Дания спечели още нещо от „Газпром” – контракт за 2 млрд. кубични метра газ годишно от 2011 година, когато „Северен поток” вече трябва да функционира. При пълен капацитет „Северен поток” ще има две тръби, които да доставят 55 млрд. кубични метра газ годишно. Не е напълно ясно откъде ще се взима ценната суровина за „Северен поток”. Повечето трябва да идва от газовото поле „Южно-руское” в Сибир, а на по-късна фаза газ ще идва и от находището „Щокман” в Баренцово море. Разработването на „Щокман”, обаче, още не е започнало заради суровите арктически условия. „Трудно е да се каже точно откъде ще идва газът, след като „Газпром” вече купува от Централна Азия”, призна Сас.
За да запазят флората и фауната на Балтийско море, строителите няма да използват конвенционални методи при изграждането на газопровода. Вместо това при нужда дупките между две точки ще се запълват с чакъл, а при нужда тръбите ще заобикалят масивните скали във Финския залив. Строителните работи ще са съобразени с миграцията на риби и птици по време на размножителните им периоди.
Междувременно вчера (27.10.09) естонският парламент гласува резолюция против изграждането на „Северен поток” и призова да не се дават необходимите разрешителни. Естония счита, че не всички рискове за природата и средата на Балтийско море са отчетени. Талин не може директно да наложи вето върху строежа на газопровода, тъй като има само консултантски правомощия, но може да предостави забележките си на страните, които имат правото да наложат вето.