97 души от 105-те заети в "Свилоза сервиз" остават без работа. Уведомлението за масовото съкращение е подадено в Бюрото по труда в Свищов и в Инспекцията по труда във Велико Търново. На практика
това означава ликвидиране на обслужващите звена в химическия комбинат - пожарна, охрана, транспорт и др., съобщи в. "Янтра Днес" .
Най-голямото предприятие в групата - "Свилоцел", спря да произвежда продукция в края на януари. 499 негови работници и служители до края на юни са на половин работна заплата и получават по 120 лв.
месечна компенсация от държавата.
Проблемът е в цената на дървесината, а не в пазара на целулоза, коментира мажоритарният собственик на "Свилоза" Красимир Дачев. За производството на един тон целулоза се използват четири тона дървесина. Нормално е дървесината да е 31-33% от себестойността на целулозата. В България се стигна до парадокса себестойността на дървесината да надмине 70% от цената на целулозата, което е против всяка пазарна логика, коментира Дачев.
"Търпях няколко месеца да работя на загуба, защото трябваше да приключим инвестиционния проект в "Свилоцел", но финансовият ни ресурс свърши", посочи Дaчев. Той обвини държавата в липса на далновидна политика в сектора на дърводобива.
В Австрия, за да не затворят дървопреработвателните фабрики, държавата субсидира разходите за купуване на дървесина, докато в България ни оставиха на произвола, посочи собственикът на "Свилоза".
Дачев опроверга слуховете за възможно обявяване на дружеството в несъстоятелност. Това може да бъде инструмент за оздравяване и справяне с кредиторите, но засега тази идея ми е чужда, посочи той. Според него светлината в тунела се виждала към края на месеца. През юли може да възобновим производствения цикъл, каза Красимир Дачев.