Антикризисните мерки ще сработят, тъй като и правителството, и бизнесът, и синдикатите поеха своята отговорност. Това заяви пред БНТ министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, пише БГНЕС.
Не е вярно, че пенсионната реформа е спряна и не се прави. В момента едно от споразуменията е, че с бизнеса и синдикатите до 31 май трябва да имаме концепция на къде ще продължи тя. Младенов добави, че трябва да се гарантира по-дългото участие на хората на пазара на труда. Както направихме мерките за десет дни, така ще направим и здравната и пенсионната реформа, но въпросът е, че те не се правят сами за себе си, заяви социалният министър.
По отношение на безработицата Младенов съобщи, че за първи път от 15 месеца насам има запазване и лек спад на нивото на безработица. Равнището на безработица към 31 март е 10,14% а към 28 февруари тя е 10,26% - 5 хиляди човека са по-малко в Бюрата по труда.
Регистрираните в бюрата по труда безработни през месеца са над 375 хиляди. В териториален аспект безработицата намалява най-много във Варненския регион (с повече от 1500 безработни), а най-малко е намалението в регион Хасково (с около 280 безработни). В Пловдивския регион безработицата се задържа. Единствено в Бургаския регион безработните лица нарастват с над 600 души, сочат данни на Аценцията по заетостта.
Даваме 142 млн. лева за социални помощи, за майки с деца, за хора в неравностойно положение, за хора, които са под минимума, каза още министър Младенов. Той допълни, че 45 млн. лева допълнително се дават за обезщетения за безработица, като се премахва тавана и става 60% от дохода на човека преди да бъде съкратен. Други 14 млн. лева се дават за гъвкави форми за заетост и 10 допълнителни милиона за субсидирана заетост.
За 6 месеца в районите с най-голяма безработица над 11 хиляди човека ще бъдат заети, поясни още министърът и добави, че социалните трапезарии ще продължават работят. Вземат се пари отнякъде и се дават на най-уязвимите групи. Това са допълнителни средства извън бюджета, каза още Найденов.