Единствената термична централа в Североизточна България - ТЕЦ "Варна" ще спре да работи от 1 януари 2015 г. Тогава изтича комплексното разрешително на централата, на която не е направена екологизация. Това става ясно от обясненията на изпълнителния директор на ТЕЦ „Варна“ Минчо Минчев, цитиран от агенция „Фокус“.От началото на следващата година ТЕЦ „Варна“ вече няма да отговаря на еконормите, въведени от ЕС. Съоръженията обаче ще бъдат поддържани с идеята да бъде извършена в бъдеще екологизация на блоковете. Това може да стане само ако се намери сериозен наемател или купувач на ТЕЦ-а, обяснява Минчев.
В момента ръководствата на ЧЕЗ и Българския енергиен холдинг работят активно и водят дискусии за бъдещето на централата. През август беше финализирано споразумението между двете компании за сформиране на работна група, която до 31 октомври 2014 г. да търси технико-икономическо решение за удължаване на живота й. Един от обсъжданите варианти е сформиране на проектно дружество, което да финансира екологизацията на трите по-нови блока на ТЕЦ „Варна“ - четвърти, пети и шести, и да вземе централата под наем. Работната група е готова да обсъжда всички варианти, включително и такъв, разработен от експерти на синдикатите, стига той да бъде предоставен, обяснява Минчев.
„Сформирането на работната група и преговорите с БЕХ са поредната стъпка, която правим в опит да удължим живота на централата. В лицето на холдинга намерихме ценен партньор, който проявява интерес да се реши казуса с бъдещето на ТЕЦ-а. Надяваме се преговорите да имат успех“, обяснява още той.
Собственик на ТЕЦ „Варна“ е чешката компания ЧЕЗ. Още при закупуването й през 2006 г. дружеството е вложило близо 200 млн. лева в увеличение на капитала с 16%. С това общата първоначална инвестиция достигна 600 млн. лева.
През последните години са разглеждани десетки варианти за екологизация на ТЕЦ Варна, включително и изграждане на газова централа на мястото й. Те обаче не бяха осъществени заради ограничаването на производство на електроенергия от конвенционални източници в Европа, обясняват от компанията. Другите основни фактори са несигурната регулаторна среда в България, тежката криза в сектора и ниската цена на електроенергията на регулирания пазар, която не покрива производствените разходи на централата.
ТЕЦ „Варна“ е основна централа за енергийната ни система, защото в случай на проблем единствено оттам може да се доставя електроенергия за цяла Източна България. В момента в дружеството работят над 300 човека. След спирането на централата обаче няма яснота колко от служителите ще останат на работа. Хората вече протестираха през пролетта с искане за запазване на работните им места.